Součástí projektu Zdravá planeta pro zdravé děti byla série přednášek, které se postupně uskutečnily v několika mateřských centrech v různých regionech ČR, například v Českých Budějovicích, v Praze či Ostravě.
Při organizaci přednášek spolupracujeme se Sítí mateřských center, které nám pomáhá najít centra vstřícná spolupráci.
1. Jak se orientovat při výběru hraček a výrobků pro děti
Děti často dávají hračky i další předměty do úst. Touto cestou se mohou do jejich těl dostat škodlivé látky. V přednášce Vám poradíme, jakým materiálům byste se měli při výběru hraček a výrobků pro děti vyhnout, jak lze problematické materiály rozeznat, jaké jsou k nim alternativy. Provedeme Vás certifikáty, které jsou známkou bezpečnosti hraček i dalších výrobků. Představíme Vám nejen zdravotně, ale i ekologicky šetrné hračky z přírodních materiálů.
Prezentace Hračky 564 KB
2. Potraviny a zdravé stravování dětí
Proč bychom měli upřednostňovat místní potraviny? V čem tkví ekonomický úspěch hypermarketů? Jak na tom jsou produkty ekologického ve srovnání s produkty konvenčního zemědělství? S jakými principy pracuje biozemědělství a jak napomáhá krajině? Provedeme Vás certifikáty označujícími potraviny ekologického zemědělství. Kuchařka zdravé výživy Vám představí náměty na kulinářské speciality z biopotravin, recepty pro bezlepkovou dietu nebo atopické děti.
Prezentace potraviny 2,15 MB
3. Náš chemický domov
Během této přednášky Vás provedeme jednotlivými místnostmi našich domovů a představíme Vám zdraví škodlivé látky, které zde můžete potkat. Dostanete praktický návod, čím se řídit při výběru nábytku, nátěrových barev, nádobí nebo ložního prádla, abyste neuškodili zdraví Vašich dětí ani životnímu prostředí.
Prezentace Náš chemický dům 1,45 MB
4. Zelené nakupování aneb průvodce etického spotřebitele
Během této přednášky se zorientujete v certifikátech a značkách kvality. Řeč bude o recyklovaném papíru, těžbě dřeva splňují etické i ekologické nároky, o účinných čisticích prostředcích, které zásadně nepoškozují životní prostředí a jsou vhodné do domácností s dětmi nebo o tom, jak vybírat kosmetiku netestovanou na zvířatech.
Prezentace Zelené nakupování - ekoznačení 2,15 MB
5. Předcházej a recykluj
Jak třídit odpad aneb papír, plasty, sklo, tím to nekončí. Vybrat si vodu v PET lahvi nebo z kohoutku? Výrobky na jedno použití, obaly z kombinovaných materiálů nebo vratné sklo? Seznámíme Vás s řadou námětů, jak předcházet vzniku odpadu a podělíme se o nápady, jak se dají zdánlivě nepotřebné suroviny znovu využít.
Prezentace Odpady 1,28 MB
6. Úspora energie v domácnosti i mateřském centru
V přednášce získáte praktické náměty, jak zamezit plýtvání s energií v bytě či domu. Na přání můžeme zařadit témata ekologické bydlení a ekologické materiály při zařizování bytu.
Prezentace Úspory energie 144 KB
V přednášce jsou souhrnné informace o chemických látkách, které se vyskytují v naší domácnosti.
Prezentace Chemické látky v domácnosti 1,23 MB
Přednáška Mgr. Pavla Hrubého z agentury životního prostředí CENIA o ekologických čistících a úklidových prostředcích.
Prezentace Jak ekologicky čistit 366 KB
Přednáška shrnuje zkušenosti z pilotních projektů ekologizace MC v Českých Budějovicích a Praze.