Přes 1000 zaměstnanců bylo propuštěno z ruské důlní společnosti v Arménii

15.2.2018 - TEGHUT | Novinky
FOTO: Ecolur.org
Společnost Teghut Closed Joint Stock Company (CJSC) vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že 1 032 z jejích 1 190 zaměstnanců obdrželo oznámení o ukončení pracovní smlouvy. Většina zbývajících pracovníků bude přesunuta jinam a v objektu zůstane jen pár jedinců, kteří budou zajišťovat jeho bezpečnost. Téměř 90 % zaměstnanců se tak nyní ocitlo ve finanční a sociální nejistotě, šance na obnovu těžby je totiž značně nejistá.

Ve vyjádření společnost informovala, že "k 31. lednu 2018 činil počet zaměstnanců společnosti 1 190 osob, 1 032 z nich obdrželi oznámení o ukončení pracovních smluv v horizontu dvou měsíců, v souladu se zákoníkem práce o propouštění zaměstnanců. Společnost se nicméně maximálně snaží udržet úzce specializované pracovníky, aby bylo možné urychleně obnovit výrobu po vyřešení problémů, kterým společnost nyní čelí, a najmout pak primárně propuštěné zaměstnance. V důsledku propouštění bude celkový počet pracovníků společnosti tvořit přibližně 300 lidí, kteří se budou zabývat zejména ochranou oblasti a majetku a správou zařízení, která vyžadují odborný dohled. Přibližně 200 lidí bude přesunuto do jiných společností skupiny Vallex na pracovní místa v oblasti jejich profesí a kvalifikací."

Před několika dny skupina Vallex oznámila ukončení těžby mědi a molybdenu ve stávajícím objemu na dobu neurčitou s odůvodněním, že společnost "pracuje na rozšiřování své kapacity pro zpracování minerálů a provozní efektivnosti. (…) V současnosti společnost bohužel nedokáže zajistit pracovní místa nebo mzdy pro 1 200 zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že po ukončení produkce nebude mít společnost zdroje příjmů, učinila obtížné, ale jediné možné rozhodnutí v souladu se současným zákoníkem práce a s dvouměsíčním předstihem byla zaměstnancům doručena oznámení o ukončení pracovního poměru."

Situace zůstává nejistá, což pro obyvatele chudého regionu přinese vážné finanční a sociální problémy. Společnost totiž zajistí práci jen "pro malý počet zaměstnanců, kteří budou mít za úkol náležitě se postarat o naše zařízení a infrastrukturu přepnuté do nouzového režimu."

 

Tento článek je založen na zprávách informační nevládní organizace EcoLur: "Vallex" na dobu neurčitouzastavil těžbu těžkých nerostných surovin a 1032 z 1190 zaměstnanců "Teghout" CJSC obdrželo oznámení o ukončení pracovních smluv.

Banner-stika

Sledujte nás: