Příběh od Lenky Petrlíkové Maškové, maminky Šárky (5,5 roku) a Markéty (1,5 roku)


Používáš látkové pleny od narození dětí nebo jste na ně přešli až později?

U obou dětí je používám od narození. Používám klasické čtvercové bavlněné a k nim polyesterové kalhotky. Plen mám asi 60–70, abych je mohla prát až při plné pračce. Skladuji je u přebalovacího pultu a dopředu si je naskládám, abych se u přebalování nezdržovala a nemusela odbíhat od miminka.

Jaký byl hlavní důvod pro výběr klasických plen?

U mě hrála hlavní roli ekologie. Používání látkových plen je mnohonásobně šetrnější k životnímu prostředí a protože oba s manželem máme k ekologii blízko, tak si neumím představit, že bych používala jen jednorázové pleny, z nichž je tolik odpadu.

Jsou látkové pleny snadno dostupné? Dají se třeba koupit v běžné drogerii?

U látkových plen je teď mnohem širší nabídka, než tomu bylo dřív. Kromě klasických čtvercových jsou na trhu i froté, z biobavlny, ovčí vlny atd. Lze sehnat látkové pleny tvarované, které vypadají jako jednorázové, ale dají se prát. Široká je i nabídka svrchních kalhotek, které chrání před promočením. Sehnat se dají buď ve specializovaných obchodech, nebo přes internet, v běžné drogerii nikoliv.

Jak vycházejí látkové pleny oproti jednorázovým finančně? Je jejich používání levnější?

Ano, klasické čtvercové podle jednoho průzkumu vycházely na 6 tisíc za celé 2 roky používání, kdežto jednorázové pleny na přibližně 20 tisíc. Modernější látkové pleny jsou ale dražší a celková úspora není taková.

Mnoho lidí považuje látkové pleny za překonané. Zjednodušilo se nějak jejich používání oproti minulosti, třeba době před 20 lety?

Určitě. Například u klasických čtvercových plen lze používat separační vložky, které vytvářejí bariéru mezi počůranou plenou a pokožkou a které můžeme se stolicí vyhodit do záchodu, protože jsou biologicky rozložitelné. Pro mě je při přebalování do látkových plen užitečným pomocníkem sponka Snappi, která pomáhá držet tvar pleny, takže při pohybu nesklouzává. Výrazným zjednodušením jsou pak látkové pleny „all-in-one“, které jsou stejné jako jednorázové, ale pratelné.

Řada reklam propagujících jednorázové pleny poukazuje hlavně na časovou úsporu. Jak je to tedy u látkových plen s přebalováním a praním ohledně času?

Vzhledem k tomu, že již dávno nepereme na valše, ale v pračce, nejsou časové nároky takové jako v minulosti. Já peru jednou za 3–4 dny, pověšení prádla mi trvá 20 minut, jeho složení 10 minut. Látkové pleny není potřeba od určitého věku žehlit, což také uspoří čas. Takže když to nasčítám, strávím s látkovými plenami 2–3 hodiny týdně.

Jsou látkové pleny pohodlné pro dítě? Nemají třeba děti problémy s mokrou pokožkou?

Látkové pleny se naopak doporučují pro novorozence kvůli kyčlím! Se specifickým nepohodlím jsem se nesetkala – občas se plena třeba pročůrá nebo unikne stolice, ale to se stane i u jednorázových plen. Stejné je to s možnými opruzeninami. Oproti jednorázovým plenám se látkové častěji přebalují, takže třeba u agresivní stolice je to spíše výhoda. Navíc některé děti mají na jednorázové pleny určitých značek alergie a opruzeniny.

Jak skladujete použité plenky, aby nebyly cítit po celém bytě?

Mám na ně dva koše s víkem. Pokakané plínky skladuji v roztoku s octem v koupelně (protože je tam vyplachuji) a počůrané plínky v koši na balkoně, protože je to blíž k přebalovacímu pultu.

Některé maminky a tatínkové se možná rozhodují, zda látkové pleny alespoň nevyzkoušet. Co bys jim poradila?

Aby se toho určitě nebáli a našli si informace na internetu, které jim do začátku poradí. Třeba na http://www.latkovepleny.cz nebo  http://www.ekospotrebitel.cz/p08_plenky.html.  Také probíhají v některých mateřských centrech semináře o používání látkových plen, kde je možnost se zeptat na nejasnosti nebo na zkušenosti jiných rodičů. Mám zkušenost, že pokud je dostatečná motivace, není problém si ani látkové plínky obhájit před okolím. A pokud přesto chci používat jednorázové pleny, pak alespoň „ekopleny“, označované jako kompostovatelné, které nejsou bělené chlórem a snadněji se v životním prostředí rozkládají.