Příběh od Zuzany Horňákové, maminky Johanky (1,5 roku) a Aničky (4 roky)

Používáte látkové pleny od narození dětí nebo jste na ně přešli později?

Plenky používám od narození obou svých dětí. Jsem hrdá na to, že mé děti nepoznaly a nezatížily sebe ani své okolí plastem plen.

Proč jste je vlastně začali používat?

Z ekologických, zdravotních a hygienických důvodů. Není nad to, mít dítě v bavlnce (smích).

Jaké druhy látkových plen existují? V čem se liší klasické čtvercové pleny od moderních látkových?

anicka_166_malaKlasické pleny jsou ve dvou velikostech 70 x 70 a 80 x 80. Vzhledem ke zvyšující se poptávce se dají dnes sehnat už i s větší gramáží, tedy vícesavé. Kvalita plen hodně záleží na výrobci. Mimo klasické bavlněné je možné koupit i bambusové nebo třeba konopné... Ty se prodávají ve tvaru jako papírové pleny. Dle mých zkušeností jsou ale náročnější finančně, je jich potřeba větší množství, protože špatně a dlouho schnou, což je problém hlavně v zimě. Každý výrobce má trochu jiný systém balení a používání, některé s jednorázovou vložkou, jiné celosavé. Látkové pleny prodávají hlavně v lékárnách, obchodech s dětským oblečením a dětskými potřebami. Dnes už jsou k sehnání běžně, před 4 lety jsem je musela objednávat z internetu.

Jak vycházejí látkové pleny oproti jednorázovým finančně? Je jejich používání levnější?

Nedokážu posoudit, nemám zkušenost. Dost to také záleží na každé mamince. Mně osobně by papírové pleny vyšly velice draze. Jsem zvyklá dítě po každém počůrání okamžitě přebalit. Je mi odporné nechávat je ve vlastní moči, natož ve stoličce. Ovšem ze zkušenosti vím, že matky, které používají papírové pleny, nechávají dítě často v jedné pleně i půl dne, přebalí je pouze na spaní a na noc nebo když se dítě pokaká, a často ani to ne. Já za den spotřebuji tak patnáct plen, maminka s papírovou plenou, která šetří, třeba jen tři plenky.

Látkové plenky jsou finančně náročnější při pořizování, jedna plena za 21 Kč, kalhotky na plenky přibližně 80 Kč. Plen mám v základní sadě devadesát. Peru ob den třicet plen, třicet suším a třicet používám. Kalhotky na pleny mám čtyři. Čili pořizovací náklady se dají odhadnout na 2200 Kč. Ve skutečnosti jsem ale kupovala pouze asi polovinu plen, protože skoro v každé rodině se plenky uchovávaly, čili i má maminka po mně pleny měla ve skříni a já je teď dávám svým dětem. Pračku mám v energetické třídě A+, pracího prášku používám velmi malé množství, peru totiž na 90° C. Přesnou kalkulaci nevím, ale zdaleka se týdně nevyrovná papírovým plenám.

Mnoho lidí považuje látkové pleny za překonané. Zjednodušilo se nějak jejich používání oproti minulosti, třeba době před 20 lety?

detiPoužívání se změnilo jednoznačně. Naše maminky před 20 lety musely mít několikanásobně více plen, praly jednou týdně, kdy roztopily kotel na horkou vodu. Pleny nejdříve namočily ve vaně, vymáchaly, vyždímaly, vypraly v pračce, vymáchaly v čisté studené vodě ve vaně, vyždímaly, vyvařily na kotli, vyždímaly. Pak teprve věšely, sušily, žehlily, skládaly. Dnes? Pleny hodím do automatky na 90° C, za dvě hodiny pověsím, vyžehlím, složím. V Německu, Rakousku, Anglii a v podobných zemích běžně fungují plenkové služby, které se živí praním a žehlením plen. Myslím, že i u nás by pomalu podobná služba našla uplatnění.

Řada reklam propagujících jednorázové pleny poukazuje hlavně na časovou úsporu. Jak je to tedy u látkových plen s přebalováním a praním ohledně času?

Praní a žehlení opravdu hodně času zabírá, ale v dnešní době to není nic nezvladatelného. Do tří měsíců dítěte jsem pleny prala na 90° C a žehlila. Po půl roce odpadá žehlení úplně, bohatě postačuje pouze praní plen na 90° C. Uvádí se, že na to, aby se prádlo zbavilo naprosté většiny běžných mikrobů a nečistot, postačí i praní na 60° C. Osobně dávám přednost praní na 90° C z hygienických důvodů. Přebalování časově náročnější není, potřebnou zručnost získáte rychle. Nehledě na to, že čas strávený přebalováním děťátka je příjemně strávený.

Jsou látkové pleny pohodlné pro dítě? Nemají třeba děti problémy s mokrou pokožkou?

Jak jsem již zmínila dříve, výhoda látkové pleny je ta, že dítě je po každém močení většinou maminek ihned přebaleno dosucha. Nejen, že tím je uchován jeho přirozený smysl pro hygienu a není nuceno setrvávat ve zplodinách vlastního organismu, ale díky tomuto instinktu je ve velmi raném věku schopno rozpoznat dobu konání potřeby a zbavuje se plen úplně. Například starší dcera je bez plen od jednoho roku, mladší už také koná potřebu do hrnečku, nyní v roce a dvou měsících. Toto je samozřejmě otázka spousty jiných faktorů, ale obecně lze říci, že děti v látkových plenách chodí na hrníček dříve.

Většina pediatrů ale tvrdí, že z lékařského hlediska je to hloupost. Dítě toho údajně není schopno před druhým rokem... Souhlasím s tím, že dítě nemá dostatečně vyvinuté svaly, ovšem matka, která je schopná svému dítěti naslouchat, pozná, kdy chce konat potřebu, a vyhoví mu. Viz péče o dítě u primitivních národů a tzv. přirozená hygiena nemluvňat, která do jisté míry s tímto tématem také souvisí.

Pojďme ale zpět. Děti s mokrou pokožkou problémy nemají, mé dcery NIKDY nebyly opruzené. Narozdíl od papírových plen je látková prodyšná, pokožka dýchá a nezapařuje se. V papírovce je pokožka ve svém začuraném mikroklimatu velmi namáhána, maminky musí používat silné zinkové masti pro prevenci opruzenin při každém přebalení. Já jsem používala na zadeček pouze mastný krém a u odrostlejšího dítěte pouze slunečnicový olej. Žádnou jinou kosmetikou není třeba děťátko zatěžovat. Pediatři, pokud se vyskytne rozsáhlý problém s opruzeninami v oblasti zadečku, doporučují látkové pleny také.

slavnosti_049_malaPohodlí děťátka v bavlnce a papíru? Představte si sami sebe. V čem by nám bylo lépe? V bavlně, nebo v rádoby papírové pleně, která je ve skutečnosti spíše plast a igelit? V horku, kdy se potíme i svlečení? Nehledě na zdravý vývoj kyčlí, který je přirozenější v širším balení látkové pleny. Dalším zdravotním důvodem je u chlapečků teplota. Varlata sestupují tříselnými kanálky mimo tělo právě z toho důvodu, aby byla v teplotě o 2 –3° C nižší než teplota těla, což papírová plena právě neumožňuje. Začíná se spekulovat o tom, že za neplodností mladých mužů vězí právě používání papírových plen. Dalším důvodem jsou časté alergie způsobované těmito umělými materiály. Mnohé maminky mají tu zkušenost, že mohou pro své děťátko kupovat jen konkrétní značku plen, právě kvůli alergickým reakcím dítěte. Alergie na bavlnu bývá minimální. Pohodlí pro dítě u měkoučkých a voňavých bavlněných plen je většinou dáno právě tím, že maminka děťátko přebaluje opravdu po každém konání, takže je tím uspokojena přirozená potřeba dítěte po hygieně. Často plačící novorozenec je většinou po přebalení okamžitě klidný. To dokazuje potřebu miminka po čistotě. Starší, běhající dítě je většinou do roku a půl úplně bez plen, kdežto tříleté dítě s papírovou plenou u zadečku není výjimkou. Taky běhat s plenou musí být nepohodlné, zvláště s přibývajícím věkem.

Jak skladujete použité plenky, aby nebyly cítit po celém bytě?

Skladovat látkové pleny není problém, každá domácnost má automatickou pračku. Jak už jsem říkala, osobně peru pleny ob den, pokakané okamžitě přepírám i z toho důvodu, aby plenky zůstaly bílé. Pleny začaly být cítit až po přibližně osmém měsíci dítěte, kdy začne kojené dítě přijímat ve větším množství jinou stravu než mateřské mléko. Do té doby jsem pleny měla volně v koupelně v otevřeném koši, od té doby mi stačí dvacetipětilitrový kýbl s víkem, které není potřeba mít obzvláště těsnicí. Právě naopak, mám zkušenost, že papírové pleny smrdí daleko více. Stolice totiž zůstává v pleně a následně v koši, odkud se nese dále po kuchyni. Většina maminek proto pokakanou papírovou plenku okamžitě utíká vynést z bytu.

S nekojeným děťátkem nemám zkušenost, ale trávení asi nebude odlišné, spíše se jen posune doba příjmu pevné stravy. Naše maminky plenky praly jednou za týden, takže ty každou počuranou plenku mírně přemáchly ve vodě. Osobně se mi stalo jen jednou, že mi plenky smrděly v koupelně, a to tehdy, když nemocná dcera užívala antibiotika.

Některé maminky a tatínkové se možná rozhodují, zda látkové pleny alespoň nevyzkoušet. Co byste jim poradili?

Upřímně, z jednoduchosti a pohodlnosti se na náročnější cestu přechází jen zřídka a těžce. Většinou, pokud se nejedná o zdravotní důvody (viz výše), těžko se bude měnit. Myslím, že pokud by u nás vznikla podobná plenková služba, jaká je zvykem v jiných státech, motivace by byla větší.

Rodiče, kteří se zajímají o ekologii a alternativní způsoby péče o dítě, by měli vyzkoušet i tuto jinou dimenzi rodičovství, už z toho důvodu, že opečovávané dítě pozná, že rodič mu energii věnuje i jinak, přes pleny. Nehledě na to, že po několika letech si matka, leštící okna starou plenou po svém děťátku, ráda připomene okamžiky, kdy svého miláčka mohla objímat a chovat právě v bavlnce. Láska a péče z plen se jí určitě vrátí.

Chcete ještě něco dodat?

Jen bych ráda řekla, že látkové plenky v ničem neomezují. S dcerkou jsem jezdila studovat do sedmdesát kilometrů vzdáleného města s plenama. Jen to chtělo větší tašku a větší variabilitu. A letos v létě jsme podnikli cestu do Francie, taky s plenkama, na odpočívadle jsme přebalili a jeli dál. Plenky jsou univerzální utěrkou na vše, bryndáčkem, šátkem... Na chatě, kde není voda, to taky jde. Jen jsem máchala ve studánce, prala bez prášku a vyvařovala v hrnci na sporáku. Když se chce, všechno jde.