Příběhy, které uvidíte na výstavě

  

Náměstí na Balabence - Praha 8
Balabenka_nahled

Park v jižní části náměstí na Balabence, ohraničený rušnými ulicemi Českomoravskou a Sokolovskou, se před zastavěním administrativní budovou Vysočanská brána rozhodli místní lidé zachránit. Nechali kvůli tomu vypracovat alternativní studii pro revitalizaci zeleně a zorganizovali petici, pod níž se podepsalo na 2000 lidí. Společnost Skanska přesto záměr prosadila. 

Celý příběh 
Rozhovor s Ivo Steinerem ze sdružení Obrana parku Balabenka

  

Cibulka - Praha 5

Cibulka - zelené plíce Prahy 5 přidusili investořiStavební povolení pro zástavbu v parku, kterému se přezdívá "Zelené plíce Prahy 5", zrušil pro pochybení při jeho vydání dokonce pražský městský soud. Stavbu však nepozastavil, takže mezitím stačili stavebníci postavit několik dalších pater budov. V době, kdy si investor měl převzít rozsudek o neplatnosti stavebního povolení, kdosi rozbil tři okna v rodinném domě, v němž bydlí předsedkyně sdružení Cibulka a bývalá zastupitelka Lenka Matoušková.

Celý příběh         
Rozhovor s Lenkou Matouškovou z občanského sdružení Cibulka

  

Jarov - Praha 3

Jarov  garáže na školní zahraděPodzemní i nadzemní garáže pro více než 200 aut přímo na zahradě základní školy lidé ze žižkovského Jarova nechtějí. Iniciovali několik setkání s vedením městské části, uspořádali petici i happening u školy. Kritizují především špatný přístup k informacím. Zeleň zatím sice zůstává zachována, radnice se však tohoto záměru definitivně nevzdala.

Celý příběh         
Rozhovor s Libuší Havlíčkovou, předsedkyní sdružení Za evropský Jarov

Klánovický les - Praha - Klánovice

Klánovický les - na místě stromů golfové hřiště?Záměr vystavět v Klánovickém lese, na jehož území zasahuje několik chráněných lokalit, golfové hřiště, dovedl místní občany až k demonstracím například před Magistrátem. Po několika letech, kdy Klánovické zastupitelstvo záměr odmítalo, došlo k obratu, kdy se někteří ze zastupitelů ke vzniku golfového hřiště přiklánějí. Obyvatelé Klánovic proto požadují vyhlášení místního referenda o golfu na místě lesa.

Celý příběh         
Rozhovor s Ladislavem Hrabalem, bývalým klánovickým starostou

Městský okruh - Praha 6 a další

Městský okruh - tisícovka stromů ustoupila autostrádámTisícovka stromů padla kvůli výstavbě sporného městského okruhu. Pod tlakem občanských iniciativ se podařilo zabránit jen zbytečnému kácení na Letenské pláni. Byla však výrazně poničena Královská obora Stromovka, jež je přírodní památkou. Náhradní výsadba přitom zdaleka škody způsobené kácením nepokryje.

Celý příběh         
Rozhovor s Petrou Kolínskou, která vedla projekt Dopravní alternativa pro Prahu

Pankrácká pláň - Praha 4

Pankrácká pláň - sklo a beton nad VltavouJiž od devadesátých let se sdružení na pražské Pankráci snaží zabránit nekoncepční výstavbě na cenných pozemcích o velikosti mnoha hektarů. Občanská iniciativa Pankráce kritizuje mimo jiné velký úbytek zeleně, kdy je odhadem nahrazena přibližně pětina z odhadovaných 10 000 pokácených dřevin.

Celý příběh        
Rozhovor s Marií Janouškovou, zakladatelkou Občanské iniciativy Pankráce 
 

Petrská čtvrť - Praha 1

Petrské náměstí - bylo jednou jedno hřiště s velkým stromemNa místě bývalého školního hřiště vyrůstá nový bytový dům. V září roku 2008 místní občané iniciovali petici za zachování školního hřiště, záchranu vzrostlé zeleně, za veřejnou diskusi a transparentní rozhodování o významných investicích na území Prahy 1.  I přes výhrady obyvatel ale došlo k odstranění zeleně a stavba bude realizována.

Celý příběh         
Rozhovor s Janem Rejškem z Petrského sdružení
 

Písnický biokoridor - Praha - Libuš

Písnický biokoridor - zpustlý okraj Prahy se mění v přírodní oázuPříběhem o úspěšné snaze lidí ochránit a obnovit zeleň ve svém bezprostředním okolí je historie sdružení Stromy z Písnice, kterému se podařilo vytvořit biokoridor na okraji města a vysadit nové stromy. Z jejich iniciativy vznikl například nový významný krajinný prvek. Biokoridor je však ohrožen předimenzovanou výstavbou a návratem rušného automobilového provozu.

Celý příběh         
Rozhovor s Danielou Partlovou, zakladatelkou sdružení Stromy

Škroupovo náměstí - Praha 3

Škroupovo náměstí - 1988: demonstrace za svobodu, 2007: demonstrace za záchranu náměstíNa půvabném kulatém náměstí na Žižkové měly vzniknout velkokapacitní garáže. Proti se však postavilo několik místních občanských sdružení spolu s opozičními zastupitely. Uspořádali petici i demonstraci. Radnice prozatím záměr odložila, neboť proti němu vyzněla i studie využitelnosti a názor hygienika.

Celý příběh         
Rozhovor s Ondřejem Rutem, zastupitelem v Praze 3 a občanským aktivistou

  

Park v Thákurově ulici - Praha 6

Thákurova ulice - parkoviště mezi lípy nepatříČtyřřadou lipovou alej v Dejvicích má již dvacet let ve správě Technická správa komunikací. Místní radnice zanedbala péči o stromy, jak potvrdilo vyjádření České inspekce životního prostředí. U vnějších řad aleje parkují auta a parkování by usnadnilo i plánované plošné vykácení stromů. S tím se však místní obyvatelé nechtějí smířit.

Celý příběh         
Rozhovor s Marií Jelínkovou, která se podílela na petici za zachování aleje

  

Veleslavín - Praha 6

Veleslavín - domy místo slíbeného parkuNa místě bývalého Strnadova zahradnictví měl vzniknout nový Centrální park Veleslavín. Místo toho se objevil záměr vybudovat zde obytný a obchodní komplex. Místo pro zeleň, pokud by vůbec zůstalo, by bylo jen doplňkem k zástavbě. O připravované změně územního plánu se zdejší obyvatelé dozvěděli až ve chvíli, kdy byla postoupena na úroveň Magistrátu. Přesto dál bojují za zeleň.

Celý příběh         
Rozhovor s Annou Matouškovou za iniciativu Praha 6 ztrácí tvář

 

Libeňský ostrov - Praha 8

Libeňský ostrov - zničí tradici zahrádek další lunapark?Od konce 20. let, kdy revitalizací Vltavy vznikl z ostrova poloostrov, zde sídlí různé zájmové spolky, nejen zahrádkáři. Oáza zeleně s přibližně dvěma sty zahrádkami, která má význam nejen pro ty, kdo zde tráví volný čas, ale i pro životní prostředí dané čtvrti i města jako celku, má nyní zmizet. Důvodem mají být sice protipovodňová opatření a vznik parku, přímo na okraji lokality však současně vzniká nová čtvrť s 120 tisíci m2 obytných a komerčních ploch.

Celý příběh        
Rozhovor s mluvčí sdružení Libeňský ostrov Boženou Petrovou

  

Arnika v zahraničí