en ru

Přinese Kouckého Metropolitní plán stavební revoluci? Spolky žádají zveřejnění dokumentu

26.5.2016 - Praha | Tiskové zprávy
Čeká Prahu stavební revoluce?
Arnika
Arnika dnes interpelovala pražské zastupitelstvo a varovala před závažnými riziky skrytými v připravovaném Metropolitním plánu. Šestnáct občanských spolků navíc už minulý týden vyzvalo otevřeným dopisem radu ke zveřejnění tohoto dokumentu (příloha 2). Zastupitelstvo schválilo v roce 2013 zadání nového územního plánu a jako zpracovatele vybralo architekta Romana Kouckého. Od té doby však nebyl veřejnosti představen žádný konkrétní návrh a v kuloárech se šíří informace o zmatečné stavební revoluci. Pochybnosti posiluje i kritické posouzení od Asociace pro urbanismus a územní plánování. Profesní organizace, která územní plánování v České republice dlouhodobě zaštiťuje, poukazuje na řadu rizik (podrobně v příloze 3).

„Hrozí, že se příprava plánu do roku 2020 nestihne, občané i investoři se proti němu budou odvolávat a část bude zrušena. Nový plán neposkytuje účinné nástroje pro řízení rozvoje a může zvýšit riziko korupce při rozhodování,“ říká Michal Křivohlávek z Arniky, která má posouzení Asociace k dispozici.

Opoziční zastupitelé Pirátské strany se rozhodli dosud neveřejný návrh Metropolitního plánu před nedávnem publikovat. Uniklý plán nyní koluje mezi spolky a aktivními obyvateli Prahy a občané se oprávněně diví, co v návrhu nalézají, ale také nenalézají – ústředním problémem plánu je totiž zřetelná nejednoznačnost důležitých norem a jejich příliš široké vymezení. To ostatně potvrzuje i zmiňované kritické posouzení od Asociace pro urbanismus a územní plánování (nejvýznamnější teze naleznete v příloze 3).

Drama vztahů v trojúhelníku mezi samosprávou (radou a zastupitelstvem HMP, které výsledek schvaluje), státní správou (Odborem územního rozvoje MHMP, který ze zákona pořizuje a hlídá zákonné podmínky) a odborným zpracovatelem (Kanceláří Metropolitního plánu IPR) tak nadále pokračuje. Role jednotlivých aktérů při pořizování nového územního plánu přibližuje infografika v příloze 1.

Arnika usiluje o větší zapojení obyvatel do přípravy nových pravidel. „Právě ve chvíli, když se nastavují pravidla a nová metodika na dalších dvacet let, musí plán vycházet ze širokého konsensu všech zúčastněných stran. Partizánská taktika Romana Kouckého, která připravuje změnu pravidel bez otevřené široké diskuse, neodpovídá potřebám současné společnosti,“ dodává Křivohlávek.

 

Přílohy tiskové zprávy 1,2 a 3 naleznete v tomto dokumentu >>

 

 

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu