Příroda se probouzí, kácet se už nesmí

19.3.2015 - ČR/KRAJE | Tiskové zprávy
Ilustrační foto
Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo doporučení, podle které by mělo ustat veškeré kácení stromů v Česku (1). Začala totiž vegetační sezóna, stromy se probouzejí a začínají na nich hnízdit ptáci. Ministr Richard Brabec (ANO) tak reagoval na podnět z minulého pátku, kterým jej Arnika o vydání tohoto doporučení požádala. Kácecí sezóna tak končí a nevládní organizace žádá obce, správce komunikací i všechny ostatní, aby své plány na kácení odložili přinejmenším do podzimu. Zejména pak vyzývá Správu železniční dopravní cesty, aby respektovala aspoň pravidla přírody, když už ji za respekt nestojí právní řád ČR.

VÝZVA: Arnika vyzývá ministerstvo: pdfUkončete kácení stromů, vegetační klid skončil >>237.79 KB

REAKCE: Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že období vegetačního klidu končí >>

„Doporučení vydané ministerstvem životního prostředí vítáme. Nejedná se o žádný výjimečný krok, podobnou výzvu ministerstvo životního prostředí vydalo i v letech 2009 nebo loni. Případů zbytečného kácení zdravých stromů v posledních letech stále přibývá, výjimkou nebyla ani letošní zima. Přestože nelze mít radost z výkyvů počasí, může nás těšit, že se letos období pro kácení o pár týdnů zkracuje. Tristní jsou zejména ty situace, kdy zbytečné kácení provádí státní správce železnic a otevřeně tak porušuje zákon,“ řekla vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.

V případě, že by se občané setkali s nepovoleným nebo bezdůvodným kácením stromů, mohou prostřednictvím webu Arniky kontaktovat Českou inspekci životního prostředí: http://arnika.org/odeslete-podnet-inspekci

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu