Problémy u odkaliště Nahatak prokračují: další obyvatelé hlásí zdravotní problémy

30.4.2020 - METS AYRUM | Novinky
odkaliště Nahatak
FOTO: EcoLur
Ačkoliv se ve vesnici Mets Ayrum nedávno odehrál průlom v ekologickém aktivismu, kdy místní těžařská společnost nabídla odškodné rodině, která žije v blízkosti jejího odkaliště, a de facto tak přiznala negativní vliv na životní prostředí, problémy v okolí odkaliště Nahatak stále pokračují. Zdraví obyvatel vesnice je i nadále ohroženo - jak dokládá i příběh Arthura Mikoyana, který musel do nemocnice se svým pětiměsíčním vnukem.

Vnuk Arthura Mikoyana, kterému je jen pět měsíců, musel být převezen do nemocnice s dýchacími problémy, kde zůstal dva dny. Mikoyan je přesvědčený, že roli ve zdravotních problémech dítěte hraje to, že rodina žije v blízkosti odkaliště Nahatak, které vlastní těžařská firma Akhtala CJSC. Tvrdí, že většina obyvatel vesnice Mets Ayrum, kde se odkaliště nachází, trpí bolestmi hlavy a dalšími problémy. „Když jsme se jich zeptali, proč tam nedají nějaké technologie, které by zabránily znečištění vzduchu, řekli nám, že to je nedostižný luxus a že na to nejsou peníze,“ řekl Arthur Mikoyan o reakci těžařů.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Obyvatelé Mets Ayrum trpí nejen zdravotními problémy, ale i ekonomickými. „Když tady člověk něco vypěstuje, vezme to do Alaverdi. Ale když tamní lidé zjistí, odkud ty produkty pochází, nechtějí je kupovat, říkají, že jsou otrávené. A my přitom to jídlo jíme. Navíc tady zavlažujeme vodou z řeky Debed, která je taky znečištěná. Na dně jsou vidět bílé a žluté sedimenty,“ vysvětlil Mikoyan.

Loni Arnika ve spolupráci s partnerskou organizací CCMS provedla v těžařských oblastech severní Arménie výzkum, který potvrdil znečištění půdy toxickými látkami. Letos Arnika a partneři chystají výzkum zdravotních dopadů těžby - první svého druhu. Budou se odebírat vzorky moči obyvatel postižených oblastí. V Arménii se výzkumy zdravotních dopadů znečištění na státní úrovni bohužel zatím nedělají. Arménské ministerstvo zdravotnictví již sice vypracovalo metodiku analýzy zdravotních dopadů znečištění, ta však zatím čeká na schválení experty ze Světové zdravotnické organizace.

Banner-stika

Sledujte nás: