Prokažte vstřícnost obyvatelům Chebu, vyzývá celostátní koalice investora spalovny

12.2.2015 - CHEB | Tiskové zprávy
Vizualizace hrozící chebské spalovny
O vstřícný krok vůči obyvatelům Chebu i životnímu prostředí vyzvali otevřeným dopisem investora spalovny, vedení firmy Terea, zástupci nevládních organizací z koalice PRO 3R. Tím by měla být dobrovolná žádost o vydání takzvaného integrovaného povolení pro provoz plánovaného zařízení. Tímto speciální povolením disponují všechny fungující spalovny komunálního odpadu v Česku a musejí se řídit podmínkami, které dokument stanovuje. Výzvu zaslal Matěj Man jménem Koalice PRO 3R (z anglického Reduce, Reuse, Recycle), jejímž členem je i Arnika.

pdfPřečtěte si kompletní znění otevřeného dopisu >>198.45 KB

„Byl by to pro nás signál, že projekt není napsán účelově tak, aby podmínky pro vydání integrovaného povolení obešel. Zákonný limit pro spalovnu, která integrované povolení mít musí, je spálení tří tun odpadu za hodinu, chebský projekt ale pracuje s hodnotou o pouhou půl tunu nižší. To v nás vyvolává pochybnosti, jestli se investor nechtěl vyhnout přísnému posuzování a pravidelnému každoročnímu hlášení o naplňování integrovaného povolení. Všechny ostatní spalovny komunálního odpadu v Česku toto povolení mají a musejí se jím řídit,“ komentuje výzvu adresovanou vedení firmy Terea odborník Arniky na spalovny Matěj Man.

Integrované povolení zaručuje vyšší stupeň ochrany životního prostředí a informovanosti obyvatel zejména:

  • zárukou použití nejlepších dostupných technologií;
  • zvýšením přístupu k informacím formou každoročních hlášení o dodržování integrovaného povolení;
  • přesnou specifikací použité technologie, vstupů, výstupů, energetické bilance i podmínek a limitů, za kterých lze technologii provozovat.

Podle Koalice PRO 3R jedině tímto krokem může Terea potvrdit vůli použít pro stavbu nejlepší dostupnou technologii, protože v žádném jiném řízení se tento aspekt neposuzuje tak přesně jako při vydávání integrovaného povolení.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Logo NROS

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu