Prosadí se ve středu zálohy na PET lahve a plechovky do zákona o obalech? Koalice Pro 3R apeluje na poslance

11.5.2020 - PRAHA | Tiskové zprávy
ZEVO Malešice
Foto: Jan Groh, Wikimedia Commons
Zálohování PET lahví a plechovek pomůže zvýšit množství vytříděného materiálu a jeho recyklaci, který by se jinak zničil ve spalovně nebo skončil na skládce. Zavedení zálohového systému je jedním z požadavků koalice Pro 3R, pro kterou jde o deklaraci, že odpadu se má předcházet a nikoliv ho pálit. Síť  zástupců měst, obcí, spolků a obyvatel napříč celou republikou prosazuje redukci odpadů, jejich znovupoužívání a recyklaci a bojuje proti sílícímu tlaku na výstavbu spaloven odpadů. Zálohováním PET lahví a plechovek se zvýší podíl vytřídění a recyklace z 81 % na 90 % a více. Systém zálohování se snaží do nového zákona o obalech prosadit také někteří poslanci. Výbor pro životní prostředí ho bude projednávat ve středu 13. května. 

„Zavedením zálohování PET lahví zvýšíme potřebnou míru jejich vytřídění ze směsného odpadu a zabráníme jejich zbytečnému vyhazování ať už ve městech, nebo v lesích. Navíc jsme svědky obrovského tlaku na výstavbu dalších spaloven a jim podobných zařízení. Kvůli jejich pevně stanovené kapacitě je nutné dlouhodobě je plnit odpadem, aby byly ziskové. Nám tu však v celé republice chybí velké množství recyklačních provozů, které spoustu odpadů umí využít. Místo toho jsou tu snahy o jejich spalování po mnoho dalších let. Další spalovny nepotřebujeme, potřebujeme recyklační zařízení,” shrnuje Sarah Ožanová z Arniky. 

Společné prohlášení koalice Pro 3R

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!


Nespaluj, recykluj! S odvahou.

logo ACF-partners

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu