Průlomové rozhodnutí o rtuti! Vznikly pokyny pro vyčištění kontaminovaných lokalit

4.12.2019 - ŽENEVA | Novinky
FOTO: Minamata Convention / Kiara Worth
Delegáti Minamatské úmluvy o rtuti konečně přijali oficiální pokyny pro dekontaminaci zamořených oblastí. Rozhodnutí nakonec prošlo po 4 letech tvrdých vyjednávání a kampaní mezinárodní sítě IPEN, jejímž členem je i český spolek Arnika. Překážkou doposud byl především odpor světových mocností, jako jsou EU a USA, se stálou podporou afrického regionu a řady dalších zemí.

Před šedesáti lety bylo vlivem průmyslové činnosti firmy Chisso velké množství rtuti vypuštěno přímo do vod přístavního města Minamata na západním pobřeží japonského ostrova Kjúšú. Kontaminované ryby připravily o zdraví tisíce obyvatel, mnoho dalších na následky otravy zemřeli. Tato ekologická katastrofa se stala mementem toxického znečištění a dala jméno globální úmluvě o rtuti.

Rozhodnutí, které bylo minulý týden přijato na zasedání ve švýcarské Ženevě, umožňuje všem zemím účinně identifikovat a dekontaminovat rtutí zasažené lokality. Tato směrnice z pera skupiny odborníků na toxické látky je určena zejména méně rozvinutým státům, které tyto problémy musí řešit. Dokument jim pomůže zmapovat, izolovat a neutralizovat nebezpečné oblasti, a tím chránit zdraví lidí a životní prostředí.

„Přijetí dokumentu je důležité hlavně pro země globálního jihu, které nemají finance ani kapacity na vytipování, zabezpečení a vyčištění míst, k jejichž kontaminování ale často přispívají nejbohatší státy světa,“ vysvětluje Jan Šamánek z Arniky, která v rámci sítě IPEN úzce spolupracovala s více než 70 zeměmi na uskutečnění tohoto rozhodnutí. “Absolvovali jsme se řadu setkání od přípravných jednání Minamatské úmluvy včetně všech jejích následných schůzek. Právě otázka kontaminovaných míst patří mezi části úmluvy, na které se nejvíc soustředíme,“ dodává Šamánek, který se Minamatské úmluvě soustavně věnuje.

Přeživší z Minamaty Koichiro Matsunaga přednesl při zahájení konference v Ženevě emotivní projev, ve kterém varoval všechny zúčastněné strany, aby jednaly rychle, a zabránily tak opětovnému výskytu této toxické otravy.

Expert sítě IPEN, Lee Bell, k rozhodnutí uvedl: „Přijetí těchto pokynů je významným krokem ke snížení globálního znečištění rtutí. Méně rozvinuté země, které se potýkají s lokalitami kontaminovanými rtutí z maloobjemové těžby zlata, průmyslových zařízení a skládek, nyní dostaly do rukou nástroj, který jim umožní vypořádat se s nebezpečným znečištěním těchto míst.“

“Minamatská nemoc”, jak se od 50. let otravě rtutí podle japonského neštěstí přezdívá, se často objevuje v afrických a asijských zemích, ale také například v Kanadě. Celosvětový návod na eliminaci kontaminovaných lokalit je klíčovým nástrojem k tomu, aby se historie otravy rtutí už v takové míře neopakovala. 

„Identifikace a vyčištění toxických lokalit zachrání generace dětí před celoživotním postižením způsobeným otravou. Zároveň zastaví šíření rtuti z těchto míst dál do řek, jezer a oceánů, tel mořských živočichů i lidí, pro něž jsou ryby často hlavní součástí jídelníčku. Je to dobrá zpráva pro životní prostředí, ale i pro děti a jejich matky. Zásadním úspěchem je dosažení dohody o spolupráci s Evropskou unií, Spojenými státy a všemi ostatní stranami úmluvy, a že nakonec byly tyto pokyny společně schváleny,” dodává Bell.

Banner-stika

Sledujte nás: