Průměrný obyvatel Prahy planetu nejvíce zatěžuje spotřebou masa

22.10.2020 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: pixabay.com / pod licencí CC0 Creative Commons
Na uhlíkové stopě pražských domácností se z více než třetiny podílí spotřeba potravin, především masa nebo mléčných produktů. Následuje bydlení spojené s využíváním energií, jízda autem a létání. Jde o spotřební chování každého z nás, kvůli kterému se spalují fosilní paliva, uvolňují skleníkové plyny a tím urychluje klimatická změna. Vyplývá to ze studie Moje uhlíková stopa od spolku Arnika s tipy, jak každý může své emise snížit.

"Uhlíkovou stopu nejvíce snížíme omezením spotřeby masa a živočišných produktů, využíváním šetrných spotřebičů, omezením létání a recyklací nebo předcházení vzniku odpadů. Emise je možné snižovat ve všech oblastech našich životů. Nejlépe pomáhá prevence a omezení zbytečné spotřeby," říká autor studie Milan Havel z Arniky.

Stáhněte si Moji uhlíkovou stopu do své čtečky

Pražané spotřebou potravin vytvoří v průměru 2 tuny CO2odpovídající 34 % roční uhlíkové stopy. Na vině je hlavně živočišná výroba kvůli obřím emisím z chovu, výroby krmiv a hnojiv, pesticidů a dále kvůli spotřebě vody nebo zemědělské půdy. Živočišné produkty mají na svědomí kolem ¾ emisí uhlíkové stopy potravin. Nejhůře na tom je produkce hovězího a tvrdých sýrů, naopak nízkou stopu mají tvarohy nebo měkké sýry.

Průměrné roční emise z bydlení v Praze tvoří 1,5 tuny skleníkových plynů čili 26 % z celkové uhlíkové stopy a pochází ze spotřeby elektřiny, tepla a zemního plynu. Domácnosti však stojí za pouhou ¼ spotřeby, zatímco zbytek připadá na služby a obchody, které ale také všichni využívají. Nejdou ovšem snadno přepočítat na individuální spotřebu.

Se 17 % z celkové uhlíkové stopy průměrného Pražana je na třetím místě doprava. U ní dvě třetiny má na svědomí ježdění autem.

Pozornost si zasluhuje i nakládání s odpady. Produkce odpadů a nakládání s ním stojí za 14 % všech emisí. Výrazně snižuje uhlíkovou stopu prevence. I třídění a recyklace odpadů pomáhá emise snižovat.

Každý obyvatel Prahy ročně v průměru spotřebuje 20 kg oblečení, textilu nebo koberců. Takové množství není vůbec zanedbatelné a na emisích se podílí 8 %.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

 

Publikace "Moje uhlíková stopa" vznikla v rámci projektu Moje uhlíková stopa za podpory Hlavního města Prahy.
Názory obsažené v této publikaci nemusí vyjadřovat stanoviska dárce

 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu