Průmysl a právo na informace o toxických látkách v Ústeckém kraji

14.2.2002 - MOST | Tiskové zprávy
"Teprve zákon určující průmyslu povinnost poskytovat informace o toxických látkách vypouštěných do životního prostředí skutečně zaručí občanům Mostecka, že tyto údaje od průmyslových podniků získají", konstatuje Ing. Soňa Hykyšová zastupující sdružení Arnika na Mostecku. Vyplývá to z vyhodnocení první části průzkumu ochoty průmyslových podniků poskytovat občanům či občanským sdružením informace o toxických látkách, které vypouštějí do životního prostředí anebo s nimi nakládají. Výzkum v těchto dnech provedlo ekologické sdružení Arnika. Z osmi oslovených podniků z okresů Most a Chomutov odpověděli jen tři. Jeden - SIAD, Technické plyny Braňany - požadované informace poskytl, další dva - Mostecká uhelná společnost a KERAMOST Obrnice je sdělit odmítly.

"Náš průzkum lze brát jako prověrku, jak je průmysl připraven akceptovat požadavky právě schváleného zákona o integrované prevenci znečištění. Ten totiž zavádí i tzv. integrovaný registr znečišťování (IRZ) spolu s povinností zpřístupňovat informace v tomto registru uvedené i veřejnosti. Zavedení IRZ požaduje i 7.820 signatářů petice Budoucnost bez jedů, včetně 62 starostů obcí a obecních zastupitelů a 7 poslanců krajských zastupitelstev," vysvětluje RNDr. Jindřich Petrlík, místopředseda sdružení Arnika a vedoucí kampaně "Budoucnost bez jedů".

Ekologické sdružení ARNIKA na internetových stránkách kampaně "Budoucnost bez jedů" zpřístupňuje nejen vyhodnocené reakce podniků z jednotlivých krajů, ale také informace o postojích politiků - jak o důležitém zákonu pro zlepšení stavu životního prostředí hlasovali v Parlamentu ČR. Z Ústeckého kraje se například JUDr. Richard Falbr (ČSSD, Most) jednání buď neúčastnil nebo se zdržel hlasování. Senátor Alexandr Novák (ODS, Chomutov) hlasoval pro omezení práva občanů na informace o toxických látkách. Naopak Vlastimil Aubrecht (ČSSD, Bílina) hlasoval pro zákon a proti snahám omezit přístup veřejnosti k informacím o toxických látkách.

V Ústeckém kraji bylo dosud osloveno 18 podniků. Informace o toxických látkách poskytly kromě výše uvedené společnosti SIAD, Technické plyny Braňany ještě Spolchemie a rtyňský Lybar. Dnes odeslalo sdružení ARNIKA žádosti o informace o toxických látkách na dalších 7 průmyslových podniků Ústeckého kraje.
  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu