První etapu Labských příběhů vyhrálo družstvo z Chrudimi

30.11.2010 - PRAHA | Novinky
První etapa ekovýchovné soutěže „Labské příběhy“, kterou pořádá sdružení Arnika, již má vítěze. Jako nejlepší byla vyhodnocena práce studenek z družstva Veroniky Raiserové ze Střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy v Chrudimi. Na druhém místě se umístilo družstvo Klubu Natura z Gymnázia ve Dvoře Králové nad Labem, na třetím pak družstvo z Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Trutnově.
„Od studentů jsme dostali mnoho kvalitních prací a nebylo lehké rozhodnout o prvním místě,“ řekla koordinátorka soutěže Vendula Krčmářová. „Porota rozhodovala o vítězích na základě správnosti a kvality zpracovaných úkolů, ale také originality.“

Studenti v rámci etapy nazvané Podzimní řeka zkoumali zvolený úsek řeky Labe nebo jejího přítoku. Během září a října provedli měření teploty vody, ph, pozorování živočichů a rostlin v okolí toku či určení čistoty vody pomocí rozboru zoobentosu. Autoři nejlepších prací se tentokrát mohou těšit na knihy a DVD o přírodě.

V další etapě, nazvané „Labe v minulosti“, budou žáci a studenti pátrat v historii - jak se změnilo využívání řeky člověkem, kdy ke změnám došlo a proč a co dobrého či naopak špatného lidem přinesla regulace řek.

Ekovýchovný a vzdělávací projekt „Labské příběhy“ je pořádán u příležitosti Mezinárodního roku biodiverzity. Je určen pro 3 až 5-členné skupiny mladých lidí ve věku přibližně 12-18 let (z druhého stupně základních škol a ze středních škol). Probíhá ve školním roce 2010/2011 formou soutěže. Hlavní cenou pro vítězné družstvo bude vícedenní dobrodružné putování podél řeky Labe z Čech do Německa.

Soutěž je součástí projektu Labe - život s velkou řekou, který podpořil Státní fond životního prostředí v Programu neinvestiční podpory projektů zaměřených na aktuální témata z oblasti ŽP – podpora biodiverzity a související aktivity k Mezinárodnímu roku biodiverzity. Celkové náklady projektu jsou 2.473.800,- Kč , podpora ze SFŽP činí 2.000.000,- Kč.

Výsledky první etapy PODZIMNÍ ŘEKA:

1. místo: pdf SZeŠ a VOŠ Chrudim, družstvo V. Raiserové  1.21 Mb

2. místo: pdf Klub Natura, Gymnázium Dvůr Králové n. L.  5.83 Mb

3. místo: pdf VOŠZ a SŠZ Trutnov  4.05 Mb

Více o soutěži se dozvíte zde.

  • Arnika: Ochrana přírody

Banner-stika

Sledujte nás: