První výsledky rozborů ze Spolany

20.8.2002 - NERATOVICE | Novinky
První výsledky vzorků vody odebraných při povodních v okolí areálu Spolany v Neratovicích na Mělnicku neprokázaly podle České inspekce životního prostředí vážné ohrožení zdraví a života obyvatel.

První výsledky vzorků vody odebraných při povodních v okolí areálu Spolany v Neratovicích na Mělnicku neprokázaly podle České inspekce životního prostředí vážné ohrožení zdraví a života obyvatel.

Zvýšená koncentrace rtuti byla naměřena přímo ve Spolaně pouze u paty objektu staré amalgámové elektrolýzy. Inspektoři ale dosud nemají k dispozici výsledky vzorků prudce jedovatých dioxinů, které budou až v pátek, řekl Václav Beroušek z České inspekce životního prostředí.

Specialisté odebrali vzorky vody na šesti místech, z toho třikrát nad areálem, dvakrát pod areálem a jednou ve Spolaně. "Tento odběr byl pro srovnání a jako jediný překročil limity," řekl Beroušek. Naměřené koncentrace rtuti zde dosáhly hodnoty 0,0019 miligramu na litr, tedy zhruba dvojnásobek povoleného limitu 0,001 mg/l. Podle inspekce jsou tyto odběry v souladu s předchozími měřeními a rizikovými analýzami ve Spolaně.

Vzorky půdy přímo u jednoho z objektů zamořených dioxiny odebrali také aktivisté Greenpeace. Odebrali i vzorky vody nad a pod areálem Spolany. Výsledky měření odeslali do laboratoře v Německu a budou je mít k dispozici v pátek nebo v pondělí.

Situaci ve Spolaně, kterou v době kulminace Labe téměř celou zaplavilo, sledují záchranáři a krizové štáby města, okresu a kraje. Úniky chlóru ze zatopeného areálu v minulém týdnu způsobily nejvyšší pohotovost všech záchranářských složek. V současné době se situace stabilizuje a v areálu pokračuje přečerpávání chlóru z ohrožených nádrží a jejich přepracování na neškodný chlornan sodný. Situaci ve Spolaně hodlají posoudit německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin a jeho český protějšek Libor Ambrozek.

Podle posledních informací nevstoupí ale přímo do areálu, ale pouze nad ním přeletí v helikoptéře. Večer kolem 18:00 má dorazit do Neratovic také americký velvyslanec v České republice Craig Stapleton. Ani on by se neměl objevit přímo v chemickém areálu, ale je plánována jeho schůzka s představiteli města, Spolany a Unipetrolu na městském úřadě, řekl mluvčí Unipetrolu Jan Martínek.

Zdroj: ČTK

Banner-stika

Sledujte nás: