PVC a děti

mirka s pvc hračkamiNa konci devadesátých let vrcholila diskuze o vhodnosti používání změkčovadel na bázi esterů kyseliny ftalové (tzv. ftalátů) v hračkách pro děti vyrobených z PVC. Zdravotní nebezpečí spojené s možností postupného uvolňování těchto látek nakonec vedlo až k zákazu šesti nejrozšířenějších a také nejvíce problematických ftalátů v hračkách a dětském zboží. 

I přes tento posun k větší bezpečnosti, ale stále existují důvodné obavy, že kvůli velkému rozšíření PVC v dětských produktech, není možnost úniku těchto látek zcela eliminována. Zakázané ftaláty byly nahrazeny variantami, které jsou málo prozkoumané. Na základě současných znalostí o působení jednotlivých forem esterů kyseliny ftalové nelze předpokládat, že by tyto nové varianty byly z hlediska zdravotní nezávadnosti výrazně lepší.

Nonylfenoly jsou další skupinou látek, které se mohou v PVC potenciálně vyskytovat. Jedná se o persistentní látky, u kterých bylo prokázáno, že mohou napodobovat fungování ženského hormonu estrogenu a například u ryb negativně ovlivnit produkci spermií. V PVC fungují zpravidla jako emulgátory.

Jelikož spotřebitel sám nepozná, zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se dětským předmětům z PVC zcela vyhnout. Tento plast je pro uživatele problematickým právě díky obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele - dítě.

Arnika se již od svého vzniku zabývá problematikou PVC a jejím nejvýraznějším prvkem byla kampaň "Nehrajme si s PVC". Jejím cílem bylo omezit nebo nahradit používání PVC tam, kde hrozí významné uvolňování nebezpečných látek ohrožujících zdraví a životní prostředí. Kampaň byla zaměřena na oblasti: hračky a předměty pro děti, zdravotnictví a obaly na potraviny. Naše požadavky se promítly do petice „Za náhradu PVC“, kterou podpořilo 11 740 lidí.

logo_Nehrajme_si_s_pvc_original_barevnV rámci kampaně jsme přímo spolupracovali s mateřskými centry, mateřskými školkami, nemocnicemi a s dalšími institucemi na náhradách výrobků z PVC. Jednali jsme s výrobci potravin, ale i s obchodními řetězci o omezování potravinových PVC obalů. Koho  se nám podařilo přesvědčit, najdete na stránce „Kdo nebalí do PVC?“.

Kampaň Nehrajme si s PVC intenzivně probíhala do poloviny roku 2009.