Relaxační hračky, ze kterých upadnete do mdlob

13.7.2018 - KODAŇ / PRAHA | Články
Mačkací hračky z pěnové hmoty obsahují zdraví škodlivé chemikálie
Foto: pixabay.com / pod licencí CC0 Creative Commons
Rodičové, hrají si vaše děti s mačkacími hračkami z pěnové hmoty? Populární barevné figurky na hraní známé jako squishy nebo squishies obsahují nebezpečné chemikálie, které jsou škodlivé obzvláště pro děti. V Dánsku toxické hračky už stahují z trhu, u nás jsou však nadále k dostání.

Dánské prodejní řetězce v půlce června zastavily ve svých pobočkách prodej mačkacích hraček squishies se sladkou vůní. Důvodem byly znepokojující výsledky testů, které provedly dánské úřady. Průzkum ve všech dvanácti testovaných hračkách odhalil velké množství nebezpečných látek, které pro děti představují velké zdravotní riziko. Stačí, aby s nimi usínaly v posteli nebo měly více těchto škodlivých hraček ve svém pokoji.

Obsahují mimo jiné dimethylformamid, styrol a toluen, které způsobují alergie a jsou zdraví škodlivé. Dimethylformamid vede Evropská unie na seznamu nebezpečných látek, protože ohrožuje plodnost. Toluen je nebezpečný i pro nenarozené děti. Může způsobit poškození nervové soustavy, ledvin, pravděpodobně i jater a ohrožuje plodnost. Může také silné dráždit oči a dýchací cesty a spouštět alergické reakce.

Mačkací hračky mají odstraňovat stres, na klidu ale vůbec nepřidají. V českých hračkářstvích se squishies stále prodávají, proto by měli být rodiče na pozoru. Ideálně by z dětských pokojů měli odstranit všechny plastové hračky, které silně voní nebo pronikavě zapáchají.

Pomozte nám v boji proti škodlivým látkám

V Arnice pracujeme na vývoji mobilní aplikace, která vám pomůže zjistit obsah škodlivých látek dřív, než si zboží koupíte. Zapojte se do toho s námi a pomozte nám připravit aplikaci na míru přímo pro vás.

Vyplňte prosím krátký anonymní dotazník na tři minutky 
Děkujeme!

Zdroj: Bund.net

 

                                   

Projekt je financován EU LIFE programem (č. LIFE16 GIE/DE/000738) a trvá od září 2017 do srpna 2022. Od března 2018 bude k dispozici webová stránka informující o prvních výsledcích tohoto projektu. Projekt rovněž vznikl za finanční podpory Ministerstva životního prostředí a hlavního města Prahy.  Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

MZP logo RGB v2Praha logo bar

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu