en ru

Rozhodnutí o osudu dálnice D3 odloženo

2.5.2002 - PRAHA | Tiskové zprávy
Na závěr série veřejných projednání konceptu územního plánu Pražského regionu se veřejnost dozvěděla, že o osudu dálnice D3 se bude rozhodovat v rámci jiného územního plánu. Zástupci Krajského úřadu Středočeského kraje přiznali, že do konceptu územního plánu Pražského regionu nestihli zapracovat alternativu k dálnici D3. Alternativa, která spočívá ve využití koridorů dálnice D1 a silnice I/3, bude dopracována do konceptu územního plánu okresu Benešov. Vše má být hotovo do konce května 2002.
V roce 1999 vláda rozhodla o tom, že konkrétní podobu D3 v úseku mezi Prahou a okresem Benešov určí územní plán velkého územního celku Pražského regionu (1). V tuto chvíli tak není určeno, kudy má vést nová komunikace z Prahy na České Budějovice ani to, zda to má být dálnice nebo rychlostní silnice. V konceptu územního plánu Pražského regionu byla nejprve navrhována pouze dálnice D3 přes Jílové u Prahy. Po nesouhlasu občanských iniciativ, některých obcí a Ministerstva životního prostředí doplnil zpracovatel územního plánu do nového konceptu též alternativu k dálnici D3 (2).

"Zpracovatel územního plánu Pražského regionu však alternativní návrh silně znevýhodnil. Nezakreslil jej do hlavního výkresu, nezapracoval do základního textu, nenechal jej posoudit z hlediska vlivů na životní prostředí. Alternativa nebyla ani v internetové prezentaci dokumentace a člověk se tak o ní skoro nedozvěděl," shrnul Petr Hrdina ze sdružení ARNIKA a dodal: "Jak by se měli krajští zastupitelé rozhodovat mezi dvěmi variantami, když se o jedné z nich nedozví téměř nic?"

Podle závěrečného sdělení vedoucího odboru regionálního rozvoje Ing. Bíny bude posouzení všech variant dálnice D3 součástí konceptu územního plánu okresu Benešov. Bude se tak jednat o koncept územního plánu velkého územního celku doplněný o strategickou EIA na dálnici D3 v úseku Praha - Mezno. Projednávání tohoto materiálu se dá očekávat o prázdninách. Do doby projednání této navazující dokumentace přislíbil Ing. Bína neuzavírat koncept územního plánu Pražského regionu.
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu