„Porazit jerlín japonský a ostatní stromy byla hloupost, protože celý ten projekt, který tam vznikne, je hloupost. A ve svém výsledku poškodí školu. Proto jsme nadřazovali zeleň záměru prosazovanému starostou Prahy 1,“ říká Jan Rejšek, jeden z iniciátorů petice za zachování školního hřiště, záchranu vzrostlé zeleně, za veřejnou diskusi a transparentní rozhodování o významných investicích na území Prahy 1.
Jak byste popsal podstatu kauzy?
„Pan ředitel školy se snažil původně jen nafukovací halou zastřešit hřiště, poté se rozhodli pro tělocvičnu a jedno patro bytů pro učitele (už bez diskuse s občany) a nakonec vznikl návrh na vyšší budovu, než je škola, s byty i mezonetovými. Autorem nápadu je dle svých slov zastupitel Prahy 1 a bývalý pražský radní Filip Dvořák.“
„Někdy v roce 2002 či 2003 jsme byli osloveni ředitelem školy kvůli nafukovací hale, kterou vedení školy chtělo na hřišti postavit, později jsme již kontaktováni nebyli. Městská část Praha 1 dělala všechno pro to, aby o záměru nemusela mluvit přímo s námi - obyvateli Petrské čtvrti. Když mluvili o investicích, tak nebyli konkrétní a mlžili.“
„Pozitivní byl zájem místních občanů i občanů Prahy 1 o věc. Negativní zkušeností pak marnost tohoto snažení.“
„Přístup odpovědných úřadů byl cynický. Chovají se k občanům Prahy (tedy ke svým voličům) přehlíživě, zesměšňují je, znevažují jejich postoj, snaží se jejich názor znehodnotit. Zastupitelé v čele se starostou manipulovali s fakty (například tvrdili, že jerlín je náletový strom a poškozený, argumentovali počty stromů místo objemem zeleně). Přitom a navíc se o zeleň starají likvidačním způsobem, viz hřiště v Lannově.“
„Asi ne, ale kdo ví?“
„Postupujte koordinovaně, vždy si svůj cíl podpořte peticí, vyberte si jako své zástupce při vyjednávání takové lidi, kteří hlavně mají čas, je to vše časově náročné.“
„Kašlu na vás, milí občané. Nelezte nám do našich plánů za vaše peníze. Váš starosta.“
Víte, že... vzrostlý strom denně vyrobí zhruba 1000 litrů kyslíku a za svůj život spotřebuje 24 milionů m3 oxidu uhličitého? Jerlín japonský je navíc velmi odolný proti znečištění ovzduší i zasolení půdy a vydrží i déle trvající sucho.