Rozšířená a „odhlučněná“ lisovna v Úvalech bude lidem do oken nejspíš rachotit ještě více

6.2.2020 - ÚVALY | Tiskové zprávy
Foto: Ondřej Petrlík
Firma Tawesco Automotive plánuje rozšíření areálu lisovny. Přestože majitel továrny v názvu záměru slibuje odhlučnění, žádné ve skutečnosti neplánuje a naopak přiznává, že se hluk ještě zvýší. Společnost počítá s výstavbou svařovny, která se má přiblížit k rodinným domům v okolí. Navíc vůbec není jisté, zda se pustí do vybudování protihlukového valu, který by mohl obyvatele v sousedství továrny částečně ochránit. Proti rozšíření bojují místní peticí, pod kterou se dosud podepsalo tři sta lidí, a žádají zastavit rozšiřování závodu. Na jejich stranu se vahou starosty postavilo také město Úvaly, které kvůli potížím s lisovnou na dnešní den svolalo mimořádné zasedání zastupitelstva.

„V názvu záměru deklarované odhlučnění spočívá v tom, že se hlučná lisovna ‚odstíní‘ prakticky stejně hlučnou svařovnou, která bude ještě výrazně blíže k rodinným domům. Ve skutečnosti se hluk nejspíš zvýší v celém okolí, hluková studie je podhodnocená a stejně jako celá dokumentace naprosto nevěrohodná. Závěry, že vliv na obyvatelstvo bude nevýznamný a na hodnotu okolních nemovitostí nulový nelze nazvat jinak než nehorázností a svědčí jen o snaze kamuflovat skutečné rozměry a dopady. Investor se zjevně rozhodl maximalizovat svůj prospěch a obyvatelé okolí jsou mu ukradení,“ říká David Zapletal ze spolku Nové Úvaly. 

Spolek Nové Úvaly k dokumentaci EIA Krajskému úřadu Středočeského kraje zaslal vlastní připomínky

Plány na dostavbu průmyslového závodu jsou zcela v rozporu se stávajícím i připravovaným územním plánem, který v místě počítá pouze s drobnou nerušící výrobou a službami. Ve skutečnosti jde o téměř̌ trojnásobné navýšení výrobní plochy závodu, přičemž i hluková studie uvádí, že v některých místech v okolní obytné zástavbě̌ dojde ke zvýšení hluku z provozu závodu. Sami obyvatelé přitom potvrzují, že již dnes je hluk někdy nesnesitelný. Dojde tak nepochybně k výraznému zhoršení životního prostředí.

Zvláštní je, že na setkání zástupců Tawesco Automotive s obyvateli Úval v září 2018 ohledně̌ chystaných protihlukových opatření zástupci přítomným tvrdili, že žádné rozšíření firma neplánuje. Navzdory svým slibům investor zahájil přípravy na navýšení výrobních kapacit. Proti plánům se postavilo  také město Úvaly a k projektu hodlá podat nesouhlasné stanovisko.

„Továrna má nejen negativní vliv na životní prostředí Úval, protože lidi obtěžuje nejen neustálým hlukem. Obyvatele okolních rodinných domů ekonomicky poškozuje snížením jejich hodnoty. Současný majitel plánuje rozšířit továrnu v podstatě totožným způsobem, jakým se o to před lety pokoušel původní vlastník Essa Czech. Krajský úřad však projekt v roce 2005 zamítl a věříme, že i tentokrát dospěje ke stejnému názoru. Na situaci, kdy se těžký průmysl snaží přiblížit nepřijatelně blízko k rodinnému bydlení, se totiž vůbec nic nezměnilo,“ uzavírá Martin Skalský z Arniky.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu