Články

Rtuť ve zdravotnictví

Ve zdravotnictví je rtuť v podstatě všudypřítomná. Nalezneme ji v teploměrech, tlakoměrech, zubních výplních (amalgámových), v laboratorních chemikáliích, farmaceutických přípravcích (oční a nosní kapky, vakcíny), ale také v nezdravotnickém vybavení.

Toxicita rtuti

Rtuť patří mezi nejvíce toxické látky pro člověka i jiné organismy. Může pronikat do organismu difúzí pokožkou nebo vdechnutím např. při náhodném rozbití rtuťového teploměru Nejnebezpečnější pro lidský organismus jsou organické sloučeniny rtuti (především dimethylrtuť), které mají schopnost hromadit se v organismech (bioakumulace) a člověk je může přijímat spolu s potravou (např. požitím rybího masa). V organismu se rtuť hromadí zejména v ledvinách, játrech a slezině. Z těla je vylučována pomalu, např. z ledvin až desítky let.

Rtuť ve zdravotnických prostředcích

Rtuť ve zdravotnictví obsahují zejména rtuťové tonometry, lékařské teploměry (dosluhující rtuťové), některé vakcíny, dentální amalgám apod.

Dle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/51/ES je od června 2009 zakázáno uvádění rtuťových teploměrů na určování tělesné teploty na trh a je zakázán rovněž prodej jiných rtuťových teploměrů a dalších měřících zařízení veřejnosti, přičemž již užívané teploměry mohou dosloužit.

Rtuť v nezdravotnických prostředcích

Podrobnosti naleznete na stránce Nezdravotnické vybavení.

Rtuť ve zdravotnickém odpadu

Nemocnice a zdravotnická zařízení patří mezi největší znečišťovatele rtutí v odpadu. Zdravotnický odpad obsahuje až padesátkrát víc rtuti než komunální odpad, ze spaloven zdravotnického odpadu se pak do ovzduší dostává až šedesátkrát víc rtuti než ze spaloven komunálního odpadu. Podrobnosti naleznete na stránce věnované zdravotnickému odpadu.

toxické látky

Banner-stika

Sledujte nás: