Severočeská města trpí polétavým prachem

28.6.2005 - DĚČÍN | Novinky
Jak včera uvedl Děčínský deník, Ústí nad Labem, Děčín a Horní Jiřetín jsou na černé listině Českého hydrometeorologického ústavu kvůli překračování limitů koncentrace prachu v ovzduší. Výsledky měření hydrometeorologů budou oznámeny Evropské komisi, která může s Českou republikou zahájit řízení za nesplnění evropských norem, píše dále Děčínský deník. V Libereckém kraji jsou výhrady k prašnosti v Turnově. Arnika prosazuje omezení prašnosti u zdrojů polétavého prachu.
Jak včera uvedl Děčínský deník, Ústí nad Labem, Děčín a Horní Jiřetín jsou na černé listině Českého hydrometeorologického ústavu kvůli překračování limitů koncentrace prachu v ovzduší. Výsledky měření hydrometeorologů budou oznámeny Evropské komisi, která může s Českou republikou zahájit řízení za nesplnění evropských norem, píše dále Děčínský deník. V Libereckém kraji jsou výhrady k prašnosti v Turnově.

Letos poprvé platí, že v evropských městech smí průměrná denní koncentrace prachu překročit povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový maximálně 35 krát za rok. Na čtvrtině z 85 stanic Českého hydrometeorologického ústavu už byl ale tento limit dávno překročen. "Znečištění ovzduší drobnými

částicemi prachu se zhoršuje. Největším znečišťovatelem jsou auta," uvedl Jaroslav Šantroch z Českého hydrometeorologického ústavu.

Neviditelné částice polétavého prachu jsou pro člověka nebezpečné tím, že se nezachytí v horních cestách dýchacích, nýbrž proniknou hluboko do nich. Navíc na sebe vážou různé škodliviny, včetně karcinogenních látek.

Odborníci varují, že kvůli polétavému prachu mohou mít jen v ČR chronické potíže statisíce Čechů. "Úmrtnost na nádory dýchacích cest a plic je v Ústeckém kraji statisticky významně vyšší než jinde v ČR.

K významnému nárůstu dochází zejména u žen," podotkl ředitel Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem Jan Ševčík. Na vyčištění vzduchu od prachu je třeba vynaložit velké částky za rozšíření zelených ploch ve městě, častější úklid a kropení ulic. "Území města Děčína bylo zařazeno mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší. Do konce roku proto počítáme s novými opatřeními, která by měla zlepšit kvalitu ovzduší ve městě. Vedle častějších úklidů městských komunikací to budou především jednání s největšími znečišťovateli ovzduší ve městě," uvedl Ivan Rota z odboru životního prostředí děčínské radnice na závěr článku v Děčínském deníku.

Komentář Arniky: Opět se zaměříme na řešení důsledků a nikoliv příčin. Polétavý prach musí mít své zdroje. Co zaměřit se na jejich omezení?

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha