Silničáři, úředníci i ochranáři budou diskutovat, jak vrátit aleje k českým silnicím

24.11.2014 - ČR / PRAHA | Tiskové zprávy
Ilustrační fotografie z konference Obnova alejí pro rozvoj regionu, 2013, Uherské Hradiště
Martin Plocek
Jak zastavit úbytek stromů okolo silnic a jak postupovat, aby v Česku vznikaly nové aleje podél vozovek, se budou v pátek radit odborníci na konferenci Návrat alejí ke komunikacím. V sobotu pak účastníky čeká výprava do alejí Středočeského kraje, na které uvidí příklady péče o letité stromy i příklady nově obnovených alejí podél silnic. Konference s mezinárodní účastí začíná v pátek 28. listopadu v 8:30 a proběhne v budově ČSVTS na pražské Novotného lávce. Arnika nabízí zájemcům několik posledních volných míst.

„Stromová událost roku by rozhodně neměla uniknout nikomu, kdo se o stromy a aleje zajímá profesně či soukromě. Silničáři, starostové, úředníci i ochranáři, tedy všichni ti, kteří se o stromy starají, budou mít jedinečnou možnost vzájemně se potkat a inspirovat se příklady dopré praxe z Česka, Polska, Německa nebo Maďarska. Chybět nebude ani blok věnovaný nové legislativě související se stromy a diskuze nad aktuálními stromovými kauzami, jimiž se zabývají české úřady od malých obcí po ministerstva,“ přibližuje obsah konference vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Podrobný program konference je na http://arnika.org/konference-navrat-aleji-ke-komunikacim

Konferenci zahájí zástupce Ministerstva životního prostředí ing. Pavel Chotěbor informacemi o změnách právní ochrany stromů u nás. O jedinečném projektu Německé alejové cesty přijede přednášet Elke Thiele z organizace Kancelář pro komunikace, polské zkušenosti s ochranou alejí přednese Piotr Tyszko-Chmielowiec z Nadace EkoRozvoje, maďarskou praxi přiblíží Eszter Miókovics z asociace Balaton. Mezi dalšími řečníky budou například vyskoškolští odborníci a zástupci z praxe, mezi nimi projektanti či ekolog Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Akce navazuje na loňskou konferenci v Uherském Hradišti: http://arnika.org/mezinarodni-konference-ochrana-aleji-pro-rozvoj-regionu

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo zhruba 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 155 tisíc stromů.

Podpořil Program švýcarsko-české spolupráce prostřednictvím Nadace Partnerství / www.swiss-contribution.cz a www.nadacepartnerstvi.cz a Německá spolková nadace pro životní prostředí.

Loga pratnerů

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu