Spalovna štěpí chebské zastupitelstvo, starosta se vysmívá možnosti referenda

8.1.2015 - CHEB | Tiskové zprávy
Vizualizace hrozící chebské spalovny
Oficiální web spalovny Cheb
O pouhý jeden hlas protlačila chebská koalice vyslovení podpory projektu na výstavbu spalovny včerejším mimořádným zastupitelstvem. Opoziční politici chtěli veškeré práce na přípravách projektu pozastavit a zpracovat alternativní návrhy pro odpadové hospodářství města. Koaliční zastupitel Linda (ODS), který zároveň město zastupuje ve valné hromadě investorské firmy Terea, přinesl protinávrh s podporou projektu. I v této situaci, kdy je zastupitelstvo rozpolcené, odbyl starosta Petr Navrátil (ČSSD) výsměchem návrh na uspořádání transparentního referenda, ke kterému vyzývá nevládní organizace Arnika.

„Šokujícím zjištěním včerejšího jednání pro mě bylo, že zastupitelé Vanoušek z ČSSD a Linda z ODS, kteří zastupují Město Cheb ve valné hromadě investorské firmy spalovny Terea, nejsou vázaní žádným usnesením zastupitelstva. Dosud byly podle dostupných informací do příprav dokumentace investovány dva miliony a než bude dokumentace dokončena, bude zapotřebí milionů celkem pět. Tyto sumy investuje z poloviny městská firma Terea jen na základě rozhodnutí dvou jmenovaných zástupců města, kteří mají neomezený mandát a jednají jen dle svého vlastního rozhodnutí, zcela bez opory v usnesení zastupitelstva,“ komentuje jednání odborník Arniky na spalovny Matěj Man.

Zastupitelé se jednotně vyjádřili, že v současné době má jejich podporu pouze příprava dokumentace a veškerých podkladů, nikoli samotná výstavba spalovny. Dále se shodli, že o samotném zahájení stavby budou ještě jednou hlasovat, až budou k dispozici veškeré dokumenty, a to včetně finanční analýzy. Právě ta dělá zastupitelům i občanům těžkou hlavu. Předseda představenstva firmy Terea Zagermann sice prohlašuje, že rozvaha existuje a pravidelně se aktualizuje, veřejnost ani zastupitelé tu aktuální však k dispozici nemají.

Zástupce Arniky Man zastupitele dále upozornil, že by se o výstavbě spalovny nemělo rozhodnout dříve, než město podnikne kroky ke zlepšení odpadového hospodářství. Zkušenosti i ze zahraničí totiž dokládají, že spalovny blokují efektivní recyklaci i plány k předcházení vzniku odpadu.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichnštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Logo NROS

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí