Spalovna v Lysé neplní sliby

11.3.2002 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Spalovna nebezpečných odpadů, která je v Lysé nad Labem již třetím rokem ve zkušebním provozu, není schopna splnit limity požadované evropskou legislativou. Z komína spalovny tak vycházejí emise překračující hodnoty, jež se provozující firma Rean zavázala dodržet. Kontrolní měření prokázala u řady škodlivin překročení německých limitů, které obsahuje i rozhodnutí hygienika(1). Podle sdružení ARNIKA je to dostatečný důvod k ukončení provozu spalovny, která navíc nemá v Lysé opodstatnění. Většina odpadů se totiž dováží odjinud.

Firma Rean, s. r. o. požádala namísto kolaudace o prodloužení zkušebního provozu spalovny nebezpečných odpadů. "Myslíme si, že by jí neměl být povolen. Zařízení by naopak mělo být uzavřeno, protože firma nedodržuje limity(2) přislíbené v podkladech pro stavební rozhodnutí," říká RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu „Toxické látky a odpady“ sdružení ARNIKA. "Spalovna obtěžuje škodlivinami vypouštěnými do ovzduší obyvatele Lysé a Milovic již několik let," dodává.

Rean usiluje o spalování odpadů z likvidace haly ČKD Lokomotivka Vysočany. Z údajů v rizikové analýze vyplývá, že by se zde mohly vyskytovat odpady obsahující polychlorované bifenyly (PCB), na které spalovna není dimenzovaná. Pro Rean by tato zakázka znamenala značnou finanční injekci. Na likvidaci staré ekologické zátěže má Fond národního majetku vynaložit 700 milionů Kč. "Pevně věříme, že investor celé akce do takového podniku s Reanem nepůjde," říká k tomu Petrlík. Pro Rean, který dodnes nesplatil cca sedmnáctimilionový dluh u města, by tato zakázka znamenala záchranu a ohledy na složení odpadů by nejspíše šly stranou.

Sdružení ARNIKA požádalo koncem února Rean o informace o množství vypouštěných emisí a také o možnosti namontování filtru zachycujícího dioxiny. "Firma nám tyto informace odmítla poskytnout, přestože jí to ukládá zákon o ovzduší. Ač bychom mohli, nebudeme si zatím u inspekce stěžovat na její postup a požádáme ji o tyto informace znovu," říká Ivona Půlkrábková, tisková mluvčí ARNIKY. Stejnou taktiku "mlčení" jako Rean vůči ARNICE, zvolil Stavební úřad v Lysé nad Labem vůči Občanskému sdružení Lysin. Porušil tak zákon. "Mlčení okolo spalovny je velmi podezřelé," uzavírá Půlkrábková. Další informace o spalovně v Lysé nad Labem najdete ZDE.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu