en ru

Plánovaná plazmová spalovna odpadů v Horním Benešově

Moravskoslezský kraj | Kauzy - Spalovny | Aktualizováno 11.6.2019
Skládka společnosti SMOLO v Horním Benešově, kde by měla spalovna stát.
Foto: Leopold Benda
V únoru 2019 zveřejnila společnost SMOLO svůj záměr postavit v lokalitě současné skládky v Horním Benešově takzvané zařízení na ekologickou transformaci odpadu, využívající technologii plazmového zplyňování. Společnost při tom plánuje využít zplyňovací technologii společnosti Westinghouse Plasma Corporation. Plánovaná kapacita zařízení je 360 000 tun odpadu ročně a v případě dokončení tak půjde o jedno z největších zařízení tohoto druhu.  

 

Novinky

Plazmové zplyňování je spalovna, zplyňovat veškerý odpad je nesmyslné

15.04.2019 - MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Podle Bruntálského a krnovského Deníku produkuje Moravskoslezský kraj tolik odpadu, že plánované zařízení na ekologickou transformaci odpadu v Horním Benešově,… více zde

Dokumentaci k zařízení na plazmové zplyňování v Horním Benešově čeká přepracování

08.04.2019 - HORNÍ BENEŠOV
V rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) došel záměr stavby zařízení na transformaci odpadu využívající technologii plazmového zplyňování,… více zde
Skládka společnosti SMOLO v Horním Benešově, kde by měla spalovna stát.

Zastupitelé proti plánovanému zařízení na zplyňování odpadu v Horním Benešově

03.04.2019 - HORNÍ BENEŠOV
Takzvané zařízení na ekologickou transformaci odpadu využívající technologii plazmového zplyňování chce v Horním Benešově postavit společnost SMOLO, a to v… více zde

Fotogalerie

Další informace

Technologie plazmového zplyňování se zatím potýkala spíš s obtížemi, mimo jiné i v důsledku technologických problémů, způsobených příliš velkou kapacitou zařízení. Jde tedy o poměrně neprověřenou technologii, zvlášť v plánovaném rozsahu.

Zařízení by mělo díky své obrovské kapacitě pojmout nejen odpad z Moravskoslezského, ale také Olomouckého kraje. Dá se tak očekávat zásadní zvětšení objemu dopravy a další zatížení již nyní značně zatěžovaných a pro takový typ dopravy nedostačujících silnic. Jde navíc o lokalitu Nízkého Jeseníku a místní se tak bojí negativních dopadů na životní prostředí.

Vývoj kauzy

Oznámení záměru společnosti SMOLO bylo v Informačním systému EIA zveřejněno 20. února 2019. V rámci zjišťovacího řízení se k němu vyjádřilo 12 subjektů, včetně Arniky. Ministerstvo životního prostředí následně rozhodlo o tom, že záměr bude v rámci EIA posuzován v plném rozsahu, tedy včetně veřejného projednávání. Závěr zjišťovacího řízení byl zveřejněn 4. dubna 2019.

V současné chvíli se čeká na vypracování dokumentace, která bude muset zohlednit a vypořádat všechny relevantní požadavky a připomínky, uvedené v doručených vyjádřeních.

Odkaz na kauzu a dokumenty zveřejněné v Informačním systému EIA naleznete zde.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu