Spolana: Do strouhy unikly chemické látky z prasklé kanalizace

4.2.2004 - NERATOVICE | Novinky
Jak uvedla ČTK, příčinou lednového úniku chemických látek z areálu Spolany do Libišské strouhy byla prasklina v chemické kanalizaci.

Jak uvedla ČTK, příčinou lednového úniku chemických látek z areálu Spolany do Libišské strouhy byla prasklina v chemické kanalizaci. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Spolany Miroslav Kuliha. Únik prý lidi v Libiši bezprostředně neohrozil, Kuliha nicméně přislíbil, že chemička začne strouhu častěji monitorovat a prověří kanalizaci v širším okruhu. Zatímco dosud Spolana ze strouhy odebírala vzorky jednou za dva týdny, nyní ji hodlá prověřovat zhruba třikrát do týdne. Spolana chce také projednat s Povodím Labe možnost, že by dešťová kanalizace ze Spolany byla odváděna do čistírny odpadních vod. Ještě letos má také určitě začít čištění Libišské strouhy. Podle Kulihy ale není dosud jasné, zda se podaří důkladná sanace strouhy nebo alespoň odtěžení povrchového bahna.

Chemikálie unikly z výroby dceřiné společnosti Nerapharm v areálu Spolany, která se zabývá farmaceutickou výrobou. Za příčinu lednové havárie Spolana označila vysoké mrazy, které v té době dosahovaly v noci až minus třinácti stupňů. Únik prasklinou nastal poté, co část kanalizace zamrzla, v potrubí nastal přetlak a voda vystoupila do nadprůměrné výšky. Do vody a vzduchu tak uniklo ve dnech 22. a 23. ledna podle odhadu firmy asi 10 až 20 kilogramů směsi chemikálií. Za normálních podmínek by prý odtud chemikálie uniknout nemohly.

Na podezřelý únik škodlivin a s ním spojený zápach upozorňoval opakovaně obyvatel Libiše František Štrupl, přes jehož pozemek strouha protéká. Stěžoval si, že jej škrábalo v krku, pálily oči a že jemu i členům rodiny se objevily na tvářích opary a od počátku to přičítal úniku chemikálií ze Spolany.

Ta ale hypotézu o úniku chemikálií z jejího areálu zpočátku odmítala. Teprve na základě opakovaných testů zjistila, že skutečně z jejího areálu unikla směs, ve které byly zvýšené koncentrace toluenu, chloroformu, etanolu, dichlormethanu a 1,2 dichlorethanu. Podle Kulihy se prasklinu v horní části potrubí jedné větve chemické kanalizace podařilo objevit teprve v úterý 27. ledna.

Únik látek podle Kulihy lidi v Libiši bezprostředně neohrozil, protože koncentrace těchto látek ve vzduchu prakticky neměřitelné. Jedy kontaminovaly především Libišskou strouhu, která není určena k pití.

Pavel Šubrt

Komentář Arniky k této zprávě najdete zde.

Banner-stika

Sledujte nás: