Spolana zemědělcům prý škody uhradí

19.9.2002 - TIŠICE/NERATOVICE/PRAHA | Novinky
Neratovická Spolana je údajně ochotna zaplatit pěstitelům škody, které během povodní napáchaly dva úniky jedovatého chloru z areálu chemičky.

Neratovická Spolana je ochotna zaplatit pěstitelům škody, které během povodní napáchaly dva úniky jedovatého chloru z areálu chemičky. Patrně tak nehrozí, že se budou zemědělci kvůli poškozeným plodinám se Spolanou soudit, jako kvůli úniku z předloňského roku. Uvedl to dnes deník MF Dnes.

Spolana však bude požadovat nezávislý posudek odborníků, který dokáže, že příčinou poškození rostlin byl skutečně chlor. „Náhradu poskytneme každému, kdo prokáže, že přišel ke škodě vlivem úniku chloru z našeho areálu,“ potvrdil včera mluvčí chemičky Jan Martínek. Doplnil, že dosud Spolana jednala asi s pěti pěstiteli.

Vyrovnat se se zemědělci nebude pro Spolanu, jejíž škody po povodních přesáhly miliardu korun, nijak levná záležitost. Například v lesní školce Knížecí Dvůr v Tišicích plyn spálil sedmileté vánoční stromky za sedm milionů. „Polovinu nám jich zničila voda a druhou polovinu chlor,“ uvedl Miroslav Verner z vedení firmy. Ta si u výzkumného ústavu lesního hospodářství objednala expertízu, která podle Vernera dokázala, že stromky zahubil plyn ze Spolany.

Škody na rostlinách zjišťuje také Česká inspekce životního prostředí. Její odborníci ale zatím nevědí, jestli za uschlou zeleninu a zežloutlé listí na stromech může skutečně chlor. „Příčinu ještě neznáme. Vzorky jsme dali do tří laboratoří, aby výsledky bylo možné porovnat,“ řekl středočeský šéf inspektorů Václav Beroušek, který ale potvrdil, že poškození jehličí a listí na první pohled skutečně odpovídá zasažení chlorem. Jistotu by měla mít inspekce příští týden.

Lidé, kteří jsou přesvědčeni, že jejich úrodě chlor uškodil, se mají podle Berouška obrátit na svůj obecní úřad. Právě starostové mají za úkol shromažďovat stížnosti, které pak inspekce prošetří. Starostové však předpokládají, že se na úřady a Spolanu s žádostí o odškodnění obrátí hlavně velcí pěstitelé. Ztráty drobných zahrádkářů totiž budou nejspíš jen minimální a tudíž těžko vyčíslitelné.

Podnikatelé jsou většinou rádi, že se Spolana postavila k následkům úniku chloru čelem. „Změnila postoj, to je dobře,“ reagoval Verner. O to, kdo zaplatí velké škody po úniku v roce 2000, se totiž stále vede spor. Spolana nejprve odpovědnost přiznala, později ale začala popírat, že má se spálenou úrodou cokoli společného. Zemědělci chemičku zažalovali, kauza se ale ještě ani nedostala před soud.

Zdroj: iDNES (Vojtěch Blažek)

Banner-stika

Sledujte nás: