Spolchemie nařkla kralupskou radnici, že brání spuštění zařízení k regulaci úniků pachových látek

15.6.2005 - MĚLNÍK | Novinky
Spolchemie, Ústí nad Labem
Jak dnes informoval Mělnický deník, Spolchemie nařkla kralupskou radnici, že už šest měsíců záměrně brání zkušebnímu provozu katalytického zařízení, které by zbavilo město polyesterového zápachu.

Jak dnes informoval Mělnický deník, Spolchemie nařkla kralupskou radnici, že už šest měsíců záměrně brání zkušebnímu provozu katalytického zařízení, které by zbavilo město polyesterového zápachu. Ten zaplavuje sídliště na dosah bývalého podniku Balak, kde Spolchemie působí. Kauza se táhne už rok.

Zápachu, na který si lidé stále stěžují, mělo už loni zabránit právě katalytické spalování odpadních plynů, pokračuje Mělnický deník. Kralupský stavební úřad sice v zimě jeho zkušební provoz za chodu obou výrobních linek schválil, město se však proti jeho verdiktu odvolalo ke kraji. Tehdy už totiž Spolchemie vyráběla v Kralupech nad Vltavou polyestery pouze na jedné výrobní lince. Podle povolení k provozu katalytického zařízení by dalších šest měsíců směla vyrábět i na druhé lince, které na podzim skončil zkušební provoz. Přechod ke stálému provozu přitom zastavilo jiné odvolání, jímž se Spolchemie bránila pachovým limitům stanoveným krajem.

"Provoz zařízení za tři miliony korun, které má čistit odpadní plyny, může firma dobře ověřit jen za provozu obou výrobních linek," tvrdil už loni mluvčí Spolechemie Zdeněk Rytíř. To však po kralupských radních odmítli i krajští úředníci. Povolení ke zkušebnímu provozu zrušili a vrátili kralupskému stavebnímu úřadu. K dalšímu dějství kauzy tam má dojít na začátku příštího týdne. Ve sporu o limity emisí zatím verdikt nepadl.

Vysoké koncentrace pachových látek pocházejících z kralupského polyesterového provozu sice odhalila měření České inspekce životního prostředí už na začátku loňského léta, kauzu to ale k řešení neposunulo. V zákonu o ovzduší totiž žádné pachové limity nejsou. Stanovil je až kraj, podle kterého by emise neměly přesáhnout 50 pachových jednotek na metr krychlový. Přísné limity však zatím neplatí. Spolchemie se proti nim loni na podzim odvolala a výsledek je neznámý. "Chtěli bychom zkusit, zda vyhovíme limitům při výrobě na obou linkách, jedna z nich ale stojí," řekl tehdy o příčinách odvolání Rytíř.

- - -

Kauza je stále v pohybu. Podle šéfa kralupského odboru životního prostředí Jana Kobery stížnosti na polyesterový zápach stále sílí. Poslední z nich se objevila na webu města: "Co se bude dít dál? Máme se stále dusit? V létě se nedá ani větrat!" Aneta Johanidesová z odboru životního prostředí tazatele ujistila, že snaha o vytěsnění Spolchemie z Kralup nad Vltavou, na níž si radnice najala právníky, neutuchá. Zmínila se o marných limitech emisí a spícím katalytickém zařízení. To firmu popudilo a nařkla radnici z pokryteckého postoje.

- - -

Komentář Arniky: Celou kauzu provází snaha Spolchemie ušetřit kde se dá a pokud možno, udržet provoz v Kralupech bez jakékoli konzultace s veřejností. Ptáme se proto: Co bránilo Spolchemii nainstalovat katalytické zařízení od začátku provozu?

- - -

Stránky Arniky věnované této kauze.

Banner-stika

Sledujte nás: