Spolchemie se marně raduje, že zápach už z města zmizel

16.9.2005 - ÚSTÍ NAD LABEM | Novinky
Ilustrační foto
Jak uvedl Mělnický deník (15.9.2005), katalytické zařízení, které mělo průmyslový pach zastavit, zahájilo zkušební provoz povolený kralupským stavebním úřadem už před měsícem.

Jak uvedl Mělnický deník (15.9.2005), katalytické zařízení, které mělo průmyslový pach zastavit, zahájilo zkušební provoz povolený kralupským stavebním úřadem už před měsícem.

Kauza polysterového provozu Spolchemie, který už tři roky otravuje město průmyslovým zápachem, zdánlivě skončila. Katalytické zařízení, které mělo být řešením všech strastí, už je sice v provozu, lidé ale páchnoucí vzduch dýchají dál. Ústecká firma už na sklonku prázdnin zahájila šestiměsíční zkušební provoz katalytického zařízení bránícího šíření zápachu na lince B. Druhá linka A, která je už rok zastavena, se k ní během září přidá. Alespoň na dva týdny, povolené kralupským stavebním úřadem.

Dopadne-li zkušební provoz za současného provozu obou linek dobře a pachové látky mířící z firmy do města vyhoví stavenoveným limitům, mělo by to podle mluvčího Spolchemie Zdeňka Rytíře změnit kralupskou pověst firmy k lepšímu."Pak bychom už mohli přemýšlet o obnovení řízení ke stálému provozu," řekl včera Rytíř. Z pohledu Spolchemie varna polyesterů v prostorách bývalé firmy Balak už nepáchne.

Na bezplatnou linku firmy 800 101 070, na kterou už rok mohou lidé volat své stížnosti a připomínky k polyesterovému provozu, se v posledních měsících nikdo neozval. "Ani v předchozích týdnech, kdy bylo horké počasí, které může pachové vjemy násobit a navíc se v bytech více větrá, jsme žádné stížnosti na zápach neměli," doplnil Rytíř. Podle Jana Kobery z kralupského odboru životního prostředí však lidé svěřují své zkušenosti s bydlením ve čtvrtích na dosah Spolchemie spíš radnici. "Stále nám volají, že cítí zápach. Zelené lince, kde jim říkají, že zápach z firmy nepochází, nevěří," poznamenal Kobera s tím, že včera ráno byl typický zápach z polyesterové varny cítit až za sídlištěm V Zátiší v Přemyslově ulici. Po poledni přitom na Zelené lince neměli žádný záznam.

"Zápach je stále cítit skoro každý den, i po zahájení provozu katalytického zařízení,"potvrdila Iva Fuková ze sídliště V Zátiší, jednatelka občanského sdružení města Kralupy nad Vltavou Za čistší ovzduší. Právě mezi panelovými domy sídliště V Zátiší se vítr plný průmyslového zápachu šíří nejsilněji. Od chemického provozu je totiž dětí jen pár metrů.

Na Zelenou linku 800 101 070 mohou lidé volat už rok. Jejich stížnosti a připomínky ke kralupskému provozu firmy Spolchemie ale linku nezaplavily, v posledních měsících na ni dokonce nezavolal vůbec nikdo. Přesto je linka, která měla přispět ke zlepšení vztahů mezi firmou a jejími kralupskými sousedy, stále v provozu.

Petra Špitálská

Banner-stika

Sledujte nás: