Sto padesát změn územního plánu mohou svým politikům ve středu okomentovat Pražané

10.2.2014 - PRAHA | Tiskové zprávy
Dnes chodníky, zítra celý park? Jak to bude se zelení po změnách v územním plánu?
Jan Losenický
Neuvěřitelných skoro 150 nových podnětů na změny územního plánu Prahy bude už ve středu projednávat Výbor pro územní rozvoj. Převažují mezi nimi projekty na rozsáhlou developerskou výstavbu, jak už se v Praze stalo zvykem. Lidé se o důležitém jednání, kde mohou vznášet připomínky, nemají šanci dozvědět, magistrát o něm téměř neinformuje. Podle Arniky je škodlivé, aby se rozsáhlé komerční projekty schvalovaly bez posouzení jejich dopadu na kvalitu života obyvatel Prahy v době, kde se připravuje nový Metropolitní plán. Řadu změn nedoporučila ani magistrátní odborná komise.

Kde a kdy:

Výbor zasedá ve středu dne 12. února 2014 od 13:00 hodin na Staroměstské radnici, Staroměstské nám. 1/3, Praha 1 – Velký radniční klub. Podrobnosti o konkrétních projektech je možné najít na www.zmenyprahy.cz

„Návrhů je skutečně značný počet a nejedná se o žádné maličkosti. Developeři a kupodivu i některé městské části navrhují desítky projektů na další velmi rozsáhlou, ale ve své podstatě pouze spekulativní komerční výstavbu. Ze statistik totiž vyplývá, že v Praze není akutní nedostatek kanceláří ani nových bytů. Chybí například školky a sběrné dvory, k jejich výstavbě ale změny územního plánu bohužel nesměřují,“ komentuje návrhy právnička Arniky Mgr. Vendula Zahumenská.

Prahu lidem, ne developerům! Podpořím aktivity Arniky darem

nebo
,- Kč
darujme

„Magistrát sice svolal výbor do velké zasedání síně na Staroměstském náměstí, jenže kdo o tom ví? Tak zásadní jednání by se mělo propagovat v dopravních prostředcích, na reklamních plochách magistrátu nebo aspoň na magistrátním webu – ani tam však informaci nenajdeme. Politika ‚o nás bez nás‘ je v Praze zkrátka evergreen, ať už na magistrátu sedí ODS, ČSSD nebo TOP 09. Současná situace může souviset s blížícími se volbami a snahou magistrátních politiků nerozkmotřit si mocné developerské firmy, případně vlivné městské části,“ dodává expert Arniky na pražský územní plán Martin Skalský.

Arnika považuje za skandální, že magistrát přestal na svém webu vyvěšovat zápisy z jednání Komise pro změny územního plánu, která byla původně zřízena, aby Prahu pomáhala bránit před developerskými tlaky. Nezávislí odborníci měli každou změnu posoudit s ohledem na udržitelný rozvoj města a zájmy obyvatel. Poslední zápis, dostupný občanům, je z února 2013 >>

Konkrétně se k projektům, které jsou podle nevládní organizace problematické, řadí plán developera Finep – rád by stavěl v Jinonicích, Suncad v Běchovicích a Alborg-Development se soustředí na Chodov. Zkrátka nechce přijít ani firmy Central Group, která se zaměřila na Kunratice, Kolovraty nebo Košíře. Celkově se výstavby týká přes 75% nových podnětů.

„Přijatelné a správné jsou jedině takové změny územního plánu, které zlepšují životní prostředí a kvalitu života obyvatel Prahy,“ hodnotí Skalský. Těch je však pouhá čtvrtina z balíku, který se bude na magistrátu ve středu probírat. Pochvalu zasluhuje například úvaha o lesoparku v Hostivaři či sportoviště v Satalicích.

V nezávislém sledování územního plánu Prahy podporuje Arniku Nadace VIA.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí