kod projektu
start projektu
konec projektu
proklik CZ/EN
[darujte strom]
[akce/pozvanky]
NÁZEV PROJEKTU: Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří
Akronym projektu: LIFE Osmoderma 2017
KÓD PROJEKTU: LIFE 17 NAT/CZ/000463
PROJEKTOVÉ ÚZEMÍ: Česká republika , EVL Poodří
CELKOVÝ ROZPOČET: 954 012 Euro
TRVÁNÍ PROJEKTU
Zahájení: 1. 9. 2018 Konec: 31. 9. 2023
PROJEKTOVÝ TÝM:
Arnika – Centrum pro podporu občanů, Česká republika
Český svaz ochránců přírody , ZO Studénka, Česká republika
Ostravská Univerzita, Přírodovědecká fakulta, Česká republika
Fundacja Ekorozwóju, Polsko.
Evropsky významná lokalita Poodří se nachází v Moravskoslezském kraji. Poodří je v národním měřítku ojedinělé délkou neregulovaného vodního toku se zachovalým vodním režimem a plochou nivy s každoročním zaplavováním. Meandrující tok Odry s navazujícími systémy odstavených ramen a tůní, velkým podílem trvalých travních porostů s rozptýlenou zelení, lužními lesy a rozlehlými rybničními soustavami představuje unikátní refugium biodiverzity v dosahu průmyslového Ostravska. Staré stromy s dutinami jsou zde ohroženým typem habitatu. Zastavení degradace a obnovení biotopů páchníka v Poodří bude mít význam pro řadu dalších druhů. Zlepšíme hnízdní podmínky pro silně ohrožené druhy ptáků, zejména sýčka obecného (Athene noctua). Pravidelný ořez vrb tedy podpoří vznik dutin – potenciálních biotopů nejen pro populace páchníka, ale i dalších dutinových specialistů, například netopýrů (Vespertilionidae). Uvolňováním vrb a prosvětlováním porostů podél vodních toků a příkopků zlepšíme ekologické podmínky pro druhy vázané na osluněnou vodní hladinu, drobné vodní toky a průtočné tůně: piskoř pruhovaný - Misgurnus fossilis, kuňka ohnivá - Bombina bombina. Tyto druhy jsou předmětem ochrany v EVL Poodří. Zachováváním starých stromů s dutinami, návratem k ořezávání vrb „na hlavu“, výsadbou původních druhů dřevin a obnovením tradice pěstování hrušní přispějeme ke zvýšení biodiverzity v území a k obnově typických prvků krajinného rázu Poodří. Zároveň ukážeme, jak tradiční obhospodařování vrbových porostů pomáhá v intenzivně využívané, bezlesé krajině přežívat velmi specializovaným organismům vázaným na staré stromy.
Projektové lokality:
Ochranný status
Zákonná ochrana v České republice: zvláště chráněný druh - kriticky ohrožený (vyhláška č. 395/1992 Sb.)
Červený seznam ohrožených bezobratlých ČR: kriticky ohrožený druh
Červený seznam ohrožených druhů IUCN (The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2017-1): téměř ohrožený druh
Směrnice o stanovištích; přílohy II. a IV. (Council Directive 92/43/EEC, annex II and IV): prioritní druh
Bernská úmluva o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť (Council of Europe 1979), příloha II.: přísně chráněný druh
Taxonomie
V Evropě bylo v rámci původního druhu Osmoderma eremita odlišeno několik taxonů a podle aktuálního stavu znalostí se v Evropě vyskytují 4 druhy páchníků. Východní Evropu včetně České republiky obývá druh Osmoderma barnabita. V české legislativě i legislativě EU je páchník hnědý uváděn pod druhovým názvem Osmoderma eremita. Přestože se na území ČR vyskytuje jiný druh, tato skutečnost nemá vliv (z hlediska retroaktivity práva) na legislativní postavení druhu. V průběhu realizace projektu je páchník v EVL Poodří uváděn důsledně jako Osmoderma barnabita.
Ekologie
Páchník je druh brouka osídlující stromové dutiny. Na severní Moravě a ve Slezsku dává přednost vrbám, topolům a lípám. V Poodří je nejčastějším biotopem vrba bílá, nově byl zastižen také v hrušních, které jako dlouhověké ovocné stromy tvořící dutiny mohou být novým perspektivním biotopem. Páchník vyžaduje dutinu s tzv. „červeným trouchem“ a stabilním mikroklimatem (teplota a vlhkost). Tyto podmínky splňují převážně solitérní, po celý den osluněné stromy. Páchník osídluje dutiny ve stromech různého stáří a průměru kmene, zpravidla o průměru minimálně 50 cm. V dutinách, do kterých prší a voda z nich neodtéká, se páchníci nejsou schopni vyvíjet.
Ideální podmínky pro jejich vývoj jsou buď v přírodně zachovalých lesích, které v České republice již existují jen velmi omezeně, nebo ve starých parkových porostech a především ve starých alejích. Páchník se tedy vyskytuje na dvou typech stanovišť, přičemž antropogenní biotopy představují dnes většinu lokalit.
Larvy dosahují velikosti až 8 cm a žijí téměř výhradně v trouchu dutin listnatých stromů. Lze je najít v relativně velkém množství, v různých vývojových stadiích společně. Páchník je saproxylofágem a potravou larev je trouch uvnitř dutiny stojícího listnatého stromu, především ve střední a horní části kmene. Larvy mají víceletý vývoj a dospělé jsou po 2 - 3 letech v závislosti na teplotě, vlhkosti a množství potravy. Kuklí se na podzim a na začátku zimy uvnitř oválných kokonů slepených z trouchu a vlastního trusu, které bývají většinou přilepeny ke stěně dutiny. Dospělci se objevují od června do srpna. Jsou však velmi málo aktivní a neochotně létají. Maximální zjištěná doletová vzdálenost byla 200 m. V sezóně s nepříznivým počasím nemusí vůbec opustit mateřskou dutinu. Příležitostně olizují vytékající mízu poraněných stromů. Brouci se vyznačují charakteristickou vůní, popisovanou jako vůně starých vyčiněných kůží.
Váš text...
Váš text...
Váš text...
Váš text...
Váš text...
[Knihovna/ke stažení]
Novinkyfotogalerievideomapysociální sítěproklik na PL weby drewo.org a aleje.org
[Projekt podpořili (loga)]
NÁZEV PROJEKTU: Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří
Akronym projektu: LIFE Osmoderma 2017
KÓD PROJEKTU: LIFE 17 NAT/CZ/000463
PROJEKTOVÉ ÚZEMÍ: Česká republika , EVL Poodří
CELKOVÝ ROZPOČET: 954 012 Euro
TRVÁNÍ PROJEKTU
Zahájení: 1. 9. 2018 Konec: 31. 9. 2023
PROJEKTOVÝ TÝM:
Arnika – Centrum pro podporu občanů, Česká republika
Český svaz ochránců přírody , ZO Studénka, Česká republika
Ostravská Univerzita, Přírodovědecká fakulta, Česká republika
Fundacja Ekorozwóju, Polsko