Středočeský kraj vrátil dokumentaci EIA k rozšíření lisovny v Úvalech k přepracování

27.3.2020 - ÚVALY | Tiskové zprávy
Foto: archiv Arniky
Firma Tawesco Automotive musí podklady k plánovanému rozšíření areálu továrny kompletně přepracovat. Dokumentace má tolik trhlin, že není možné vliv záměru na životní prostředí a život obyvatel Úval vůbec určit. 

Firma například nedokázala spočítat zátěž, kterou vyvolá chod rozšířené továrny na plánovaný plný výkon. Bez toho nelze určit vliv dopravy, ani zdrojů hluku. Doporučuje také provést nové měření hlukové zátěže. V neposlední řadě je nutné, aby Tawesco Automotive přišla s konkrétními kompenzačními opatřeními, kterými ochrání obyvatele okolních pozemků. To se týká především výsadby stromů nebo vybudování ochranného valu.

„Krajský úřad Středočeského kraje vrácením dokumentace potvrdil naše připomínky. Projekt byl tak mizerně připravený, že si zaslouží shodit se stolu. Rozšířením výrobní plochy areálu na téměř trojnásobek se výroba přiblíží k naším domovům ještě více. S tím zásadně nesouhlasíme a i nadále budeme usilovat o zastavení plánů. Když firma takto ušetřila už na dokumentaci, která tvoří zlomek nákladů, nechceme si představovat, co by tady ve skutečnosti vzniklo,“ říká David Zapletal ze spolku Nové Úvaly, který k dokumentaci EIA vypracoval vlastní připomínky.

Projekt s názvem Realizace montážní haly a odhlučnění areálu Tawesco Automotive s.r.o. Úvaly počítá se zhruba trojnásobným navýšením výrobní plochy závodu. Jeho součástí je také hluková studie, která uvádí, že v některých místech v okolní obytné zástavbě dojde paradoxně ke zvýšení hluku z provozu závodu. Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že rozšířením nepochybně dojde k výraznému zhoršení životního prostředí a proti plánům intenzivně bojují.

Nyní je na firmě Tawesco Automotive, jak rychle dokumentaci opraví a znovu předloží.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu