Studie z Uruguaye ukazuje na spalování odpadů v cementárnách

16.4.2005 - MONTEVIDEO / PRAHA | Články
V cementárnách v Minas v Uruguayi se nejspíš spalují nebezpečné odpady a jejich okolí trpí zvýšenými koncentracemi polychlorovaných bifenylů (PCB) a dioxinů. Poukázala na to dnes zveřjněná studie. Připravilo ji sdružení Arnika ve spolupráci s uruguayskou organizací RAPAL a mezinárodní sítí IPEN.

Ve vejcích doma chovaných slepic v okolí cementáren v Minas v Uruguayi byla zjištěna koncentrace polychlorovaných bifenylů (PCBs) vyjádřená ve WHO-TEQ, která téměř dvojnásobně převyšuje navrhovaný limit pro tyto látky v Evropské unii. Ve vejcích se našly také toxické dioxiny. "V obou případech jde o látky zařazené na seznam Stockholmské ůmluvy. Ta reguluje i jejich emise z provozů spoluspalujících odpady, k nimž nejspíš patří i cementárny v Minas. Jde o závažné zjištění i proto, že právě v Uruguayi se za několik týdnů má sejít první schůzka stran Stockholmské úmluvy. Navrhujeme, aby se spalování odpadů obsahujících PCB v cementárnách zakázalo," podtrhl význam studie RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

Fotogalerie z odběrů vzorků v Minas v lednu tohoto roku.

Plný text studie "Contamination of chicken eggs near the cement kilns in Minas, Uruguay by dioxins, PCBs and hexachlorobenzene" v angličtině.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu