Svinovský park se nezmění v parkoviště

Mozavskoslezský kraj, 2005 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 27.11.2011
"Parkovací dům" KOMA
V květnu 2005 šokoval občany Ostravy-Svinova záměr soukromé firmy vybudovat velkokapacitní parkoviště KOMA na místě nedávno dokončeného parku u tamního železničního nádraží. Proti záměru se postavila také rada městského obvodu Svinov. Ačkoliv projekt podporoval ostravský magistrát, místní radnici se spolu s desítkami aktivních občanů podařilo zničení parku a jeho přeměně v parkoviště zabránit.

Na popud místních obyvatel vydala k výstavbě parkovacího systému pro více než stovku aut negativní stanovisko Rada Městského obvodu Svinov. I přes tento nesouhlas se však ostravští radní rozhodli prodat dotčené pozemky soukromé firmě KOMA. Parcely pod nedávno dokončeným parkem u železničního nádraží totiž byly ve vlastnictví města, a to upřednostnilo parkování před zelenou plochou.

Svinovští se rozhodli pro vlastní protestní akci. Na magistrát města Ostravy doručili petici proti výstavbě parkoviště v uvažované lokalitě, kterou podepsalo během několika dnů 658 občanů (až na asi lidí podepsali všichni oslovení lidé), z celkového počtu asi tří a půl tisíc voličů tohoto ostravského obvodu.

Podle Šárky Havránkové, členky petičního výboru, je budova místního nádraží, stejně jako nedaleká lékárna, památkově chráněným objektem. „Vedle těchto budov by teď měla vyrůst šestipodlažní ocelová konstrukce vysoká 22 metrů. Tím by byl narušen architektonický ráz celé lokality. Také by se zcela znehodnotily již provedené sadové úpravy, stavba by prakticky zlikvidovala parčík a došlo by ke zhoršení životního prostředí. Nemalá část investic do úprav okolí nádraží, které zahrnovaly i státní dotaci ve výši 80 milionů korun, by tak byla zmařena,“ řekla v květnu 2005 Havránková.

O prodeji pozemků jednalo v polovině května Zastupitelstvo města Ostravy. Vzhledem k nesouhlasu městského obvodu a stovkám podpisů pod peticí zastupitelé nakonec rozhodli, že pozemky k výstavbě parkovacího objektu neprodají. Parčík u svinovského nádraží i urbanistický ráz historického prostranství města tak zůstaly zachovány.

"Parkovací dům" KOMA byl později postaven na jiném, vhodnějším místě ve Svinově, kde mu žádné stromy ani zeleň za oběť nepadli.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu