en ru


Synergické působení ftalátů na člověka je popsáno v mezinárodní studii

10.7.2002 - PRAHA | Novinky
Zdravotnické pomůcky z PVC, které hojně používá i české zdravotnictví, obsahují velmi jedovaté látky – ftaláty. Ty poškozují imunitní a hormonální systém člověka. ARNIKA se v kampani Zdravotnictví bez PVC snaží přimět nemocnice a výrobce, aby upřednosťnovali zdravotnické výrobky bez PVC a ftalátů. Více se dozvíte na samostatných stránkách kampaně - http://pvc.arnika.org.

Zdravotnické pomůcky z PVC, které hojně používá i české zdravotnictví, obsahují velmi jedovaté látky – ftaláty. Ty poškozují imunitní a hormonální systém člověka. ARNIKA se v kampani Zdravotnictví bez PVC snaží přimět nemocnice a výrobce, aby upřednosťnovali zdravotnické výrobky bez PVC a ftalátů.

Mezinárodní síť Health Care Without Harm, jejímž členem je i sdružení ARNIKA, dnes publikovala anglickou studii Synergické působení ftalátů na člověka (Aggregate Exposures to Phthalates in Humans). Ta upozorňuje na toxické ftaláty, které se používají především pro změkčování PVC. Ftaláty se z PVC uvolňují a mohou se tak např. v nemocnicích dostávat přímo do lidského těla.

Studie shrnuje dosud známé informace o vlivu ftalátů na lidské zdraví a zveřejňuje přehled jejich možných zdrojů. Hlavní část studie je zaměřena na zdravotnický materiál z PVC, ale neopomíjí ani další použití tohoto plastu (např. v kosmetice, stavebnictví či průmyslu). Publikovaná studie je průlomovou i pro to, že zkoumá kumulovaný příjem ftalátů, zatímco doposud se „bezpečné množství“ stanovovalo pro každý zdroj ftalátu samostatně.

Více se dozvíte na stránkách kampaně ARNIKY Zdravotnictví bez PVC.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha