Test ukázal, že vyjednavači mezinárodní smlouvy o rtuti jsou sami touto toxickou látkou zasaženi

11.6.2010 - STOCKHOLM | Tiskové zprávy
Vzorky vlasů odebrané 45 účastníkům vládní konference o globáním omezení rtuti ukázaly, že všichni z nich jsou tímto toxickým těžkým kovem (1) zasaženi.

  Mezinárodní síť IPEN (2) a Švédská společnost pro ochranu přírody (SSNC) provedly test během prvního jednání OSN o nové smlouvě ve Stockholmu. "Rtuť je nyní osobní záležitostí pro mnoho vyjednavačů," řekla Mariann Lloyd-Smith, jedna z předních představitelek sítě IPEN. "Doufáme, že tyto nové informace posílí jejich společné odhodlání k vytvoření dostatečné přísné a komplexní dohody," dodala.

Množství rtuti ve vlasech potvrdilo předpoklad obsahu methylrtuti v lidském těle. Výzkum byl proveden mezi účastníky ze 40 zemí a nalezené hodnoty se pohybovaly mezi 93 ug/kg a 2956 ug/kg (3). Více než třetina vzorků přitom přesáhla 1000 ug/kg, což je kritická hladina rtuti udávaná americkou Národní radou pro výzkum. Průměrný obsah rtuti zjištěný u zástupců rozvojových zemí byl překvapivě dvojnásobný oproti zástupcům zemí rozvinutých, přičemž rozdíl je statisticky významný.

Hlavním způsobem, kterým se do těla rtuť, toxická pro lidský organismus, dostává, je konzumace ryb z vod, do nichž tato toxická látka proniká vlivem znečištění životního prostředí. Globální smlouva, na jejíž potřebě se vlády shodly již vloni na konferenci v keňském Nairobi, by měla omezit její používání. Následovat budou další jednání, příští schůzka se uskuteční na začátku příštího roku.

Dnes končící první schůzku k vyjednávání úmluvy o rtuti zhodnotil RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady a zástupce Arniky na jednání: "Schůzka ve Stockholmu byla dobrým začátkem rozhovorů o podobě globální smlouvy o omezení rtuti. Jako členové sítě IPEN jsme delegáty upozornili především na nutnost zachovat v budoucí úmluvě o rtuti důležité požadavky na omezení odpadů a starých ekologických zátěží. Právě tyto dvě oblasti patří k nejdůležitějším zdrojům znečištění rtutí".

Fotografie nejen z odebírání vzorků vlasů mezi účastníky konference:
http://www.arnika.org/Fotogalerie/prvni-mezivladni-jednani-o-nove-umluve-o-rtuti-stockholm-cerven-2010

Další informace najdete v tiskové zprávě k zahájení konference ve Stockholmu:
http://www.arnika.org/delegati-konference-osn-o-rtuti-dostali-ke-svacine-ryby-obsahujici-nebezpecnou-rtut

 

Poznámky a další informace:

(1) Rtuť se prostřednictvím mikroorganismů v životním prostředí přeměňuje na methylrtuť. Ta se pak akumuluje v potravním řetězci (velké ryby pojídají menší atd.) Kvůli dálkové dopravě jsou vysoké hodnoty rtuti objeveny v Arktidě, daleko od zdrojů jakýchkoliv známých úniků. To dělá z kontaminace rtutí globální problém.
Podrobnosti viz stránky Arniky věnované problematice rtuti: /rtut

(2) IPEN (International POPs Elimination Network) – Mezinárodní síť pro eliminaci perzistentních organických látek sdružuje přes 700 nevládních organizací zabývajících se hlavně toxickými v životním prostředí z více jak 100 zemí světa. Arnika hostí několik koordinačních center této sítě (pro region Střední a východní Evropy, Pracovní skupiny pro dioxiny, PCB a odpady a Pracovní skupiny pro těžké kovy).
www.ipen.org

(3) Podrobná zpráva o testu je ke stažení zde (v angličtině)

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu