Trvalky dobývají Prahu 3

Společně s dobrovolníky a obyvateli městské části Prahy 3 Arnika v červnu tohoto roku vytvořila vůbec první komunitní trvalkový záhon na Žižkově. Stávající letničkový mezi ulicemi Jeseniova-Rokycanova-Prokopova jsme proměnili na záhon trvalkový, který skýtá oproti původnímu mnohé výhody. Cílem projektu bylo i aktivní zapojení místních lidí do proměny svého okolí a zkrášlení vlastní čtvrti. 

Nejdříve jsme připravili půdu pro samotné vysázení rostlin. Odstranili jsme část zeminy a zbývající půdu promíchali rotavátorem se štěrkem. V rámci workshopu pod odborným vedením Ing. Adama Baroše z Výzkumného ústavu Silva Taroucy v Průhonicích jsme do štěrku zasázeli 20 druhů různých trvalek a bylin v celkovém množství 200 kusů. Na záhoně tak budou dělat po celý rok parádu například Orlíček obecný, Marulka lékařská, Kakosty, Denivky a další.

Hlavními přednostmi tohoto typu záhonu jsou nižší požadavky na údržbu, práce strávená péčí o něj se přibližně odhaduje na 4 až 7 minut na metr čtvereční za rok. Rostliny se během roku neobměňují, jsou dlouhověké a dožívají se až deseti let.  Záhon se vyznačuje mnohem vyšší biologickou rozmanitostí, protože poskytuje jak potravu pro hmyz, místo pro život různých vývojových stádií, tak i prostor pro přezimování.

Na záhoně plevel najdete minimálně, jelikož jsme použili na zamulčování štěrk a ten zabraňuje jeho růstu a udržuje vlhkost v zemi. Záhon se nepřihnojuje a zalévá se pouze v obdobích největšího sucha. A velkou výhodou trvalkového záhonu je samozřejmě i jeho atraktivnost, která trvá téměř po celý rok, i proto si tento typ městských výsadeb nachází stále více příznivců.

Během října 2013 v rámci dalšího workshopu proběhne dosázení zbývajících trvalek a cibulovin. Máte-li to k nám blízko, tak neváhejte a přijďte si zasadit svoji trvalku. Další aktivitou, kterou v okolí naší pobočky připravujeme, je realizace komunitního kompostu na bioodpad. Oba projekty finančně podpořila Městská část Praha 3.

Jana Jenišová, Vedoucí projektu

 

Sázení trvalek se zúčastnili dobrovolníci a dobrovolnice i někteří náhodní kolemjdoucí.

Foto: Jan Losenický