en ru

Tuny nebezpečných odpadů nelze v Lysé dohledat

20.12.2004 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Firmy figurující v případu ztráty nebezpečných odpadů v Mratíně mají nepořádek v evidenci také v Lysé nad Labem. Desítky tun nebezpečných odpadů mizejí neznámo kam, další odpady naopak přebývají. Takový stav věcí vyplývá z evidence spalovny nebezpečných odpadů z Lysé nad Labem. Protože se závažné nesrovnalosti týkají firem zavlečených do kauzy „Mratín“, informovala Arnika o svých zjištěních Policii ČR.

Nesrovnalosti se týkají více než 200 tun odpadů. Sdružení Arnika to odhalilo porovnáním ročních výkazů o odpadech za firmy REO-RWE Entsorgung, která v roce 2003 provozovala skládku v Benátkách nad Jizerou, a AHV ekologický servis z Prahy s výkazy společností, které provozovaly spalovnu v Lysé nad Labem v roce 2003. Těmito společnostmi byly počátkem roku 2003 firmy EKOBO a REAN, které jsou zapletené do případu ztráty 40 tun vysoce nebezpečných odpadů s obsahem polychlorovaných bifenylů ze skladu v Mratíně. Kopie dokumentů dokazujících nesrovnalosti v evidenci odpadů ve spalovně v Lysé nad Labem proto Arnika zaslala Policii ČR v Brandýse nad Labem, která kauzu „Mratín“ vyšetřuje, a České inspekci životního prostředí.

Arnika odhalila rozdíly ve třetině až polovině položek odpadů předávaných mezi společnostmi provozujícími spalovnu v roce 2003 a společností REO-RWE Entsorgung provozující skládku odpadů v Benátkách nad Jizerou. „Některé kódy odpadů, jež REO-RWE a AHV ekologický servis spalovně předaly, v jejím výkazu vůbec nefigurují. V řadě dalších případů nesouhlasí množství. Většina těchto odpadů má nebezpečné vlastnosti,“ vysvětlil vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík. Petrlík dále uvedl, že ve výkazech nesedí ani produkce škváry, podle které se posuzuje efektivita spalovacího procesu. Spalovna přiznala, že v loňském roce vyprodukovala pouze 262 tun škváry. Podle výkazů společnosti REO-RWE Entsorgung to ale bylo o 184 tun více - 447 tun.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu