Voda. Vzácná surovina, bez níž by nebyl život.

Čistá voda začíná být strategickou surovinou. 
Povodně opakovaně postihují různé regiony naší země. 
Plány na betonové stavby v korytech řek převažují nad rozumnými, přírodě blízkými protipovodňovými opatřeními. 
Voda v řekách stále obsahuje více chemických látek, než je zdrávo.

Kampaní Člověk a voda a během Týdne vody proto chceme veřejnost i politiky znovu naučit lépe zacházet s vodou.

Začneme symbolicky v pondělí 14. března, na Mezinárodní den akcí proti přehradám, pro řeky, vodu a život, happeningem „Na jez vám pečeme" v Děčíně. Během týdne se pak uskuteční například diskusní večer, výstavy o vodě, petiční stánky nebo internetový kvíz, jehož výherce vylosujeme na Světový den vody 22. března. Cílem všech akcí je upozornit na to, čím lidé vodě škodí, jak zajistit čistou vodu pro lidi i pro ryby a jak pomoci vodě v krajině, aby neškodila, ale pomáhala.

V Týdnu vody Vás zveme na tyto akce:

 

pondělí 14. března, 11:00 - Na jez vám pečeme (Děčín)

Mezinárodní den akcí proti přehradám, pro řeky, vodu a život

Labe neproudí jen pro užitek rejdařů. Jez a zejména nevhodně projektovaná vodní elektrárna představují nebezpečí pro ryby, které v řece žijí. Jez jako významná překážka brání rybám a dalším organismům na cestě řekou. Turbíny vodníelektrárny znamenají pro mnohé ryby konečnou smrtící stanici. Ryby v řece, kterou přehradí jez, daleko nedoplují. 

Údolí Labe je unikátem v celé Evropě14.březen je Mezinárodním dnem akcí proti přehradám, pro řeky, vodu a život. Spolu s rybáři připomeneme happeningem důležitost zachování přírodní podoby Labe a Labského kaňonu a nesmyslnost plánů na přehrazení jedné z nejcennějších řek v Evropě. Vypustíme do řeky hejna rybek, které z těsta uhnětli a upekli dobrovolníci Arniky. Upozorníme takto na fakt, že také živé ryby mohou z Labe brzy zmizet, i když nejsou z těsta a v řece se nerozmočí.

Kde? "U rogala" v Děčíně (na pravém břehu Labe pod zámkem, nedaleko Tyršova mostu)
 

úterý 15. března, 13:00 - Vyhlášení výsledků soutěže Voda živá (Praha)

bridlicna-2Vyhlášení výsledků soutěže proběhne v prostorách Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která byla také partnerem projektu. Na počátku dubna 2010 se skoro 80 tří- až šestičlenných týmů z celé České republiky vydalo do svého okolí mapovat ekosystém potoka či blízké říčky. Šestnácti týmům pak počáteční nadšení vydrželo až do konce a povedlo se jim splnit všechny úkoly. Skoro roční práce v soutěži Voda živá pod hlavičkou stejnojmenného projektu ukázala, že studenti jak středních, tak základních škol jsou schopni vidět ochranu vod v širších souvislostech. 


čtvrtek 17. března, 18:00 - Voda v krajině, voda ve městě (Praha)

Voda, půda, povodně, eroze. Jde to i jinak.S tím, jak se mění města i volná krajina, mění se i chování vody v nich. Víte, jak souvisí kukuřice s povodněmi? A proč je lepší vlnovka než přímka? Přijďte na náš diskusní večer a dozvíte se i něco víc.

Kde? StreetRadio, Štítného 30, Praha 3 - Žižkov
mapa

 

pátek 18. března - Petiční pátek

aneb sbíráme podpisy pod petici Člověk a voda - za lepší zacházení s vodou

V Praze na Palachově náměstí, v centru Ostravy a okolí Masarykova náměstí, v Děčíně, Jihlavě, Uherském Hradišti i jinde budete moci tento den potkat dobrovolníky Arniky nebo najít podpisové archy a podpořit petici "Člověk a voda - za lepší zacházení s vodou". 

Kde?
Praha - Palachovo náměstí, 11-13 h. 
Ostrava - centrum města, Masarykovo náměstí a okolí, od 15 hod.; Antikvariát Fiducia, Nádražní 615/30 a vegetariánská restaurace Burfi, Vojanova 1.
Děčín - Čajový klub Ve Vlnách, Hudečkova 1, Děčín 1 a Restaurace Kašmír, Anenská 7, Děčín 1
Uherské Hradiště - Zdravá výživa Krajinka,Sloupského 1197; Čajovna Pod kaštany, Palackého náměstí 231; Ekocentrum Trnka, Štěpnická 1111; Rodinné centrum Akropolis, Stará Tenice 1195; Knihovna BBB,Velehradská 714.
České Budějovice - Pavilon B Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Branišovská 31 (součást výstavy)
Na internetuhttp://arnika.org/petice-clovek-a-voda


PulciInternetový kvíz ke Světovému dni vody "Co víte o vodě"

V pátek 18. března zahájíme také internetový kvíz, jehož vítěze vylosujeme na Světový den vody - 22. března. Připravte si své znalosti o vodě a sledujte naše stránky www.arnika.org a také Facebook

 

A to není vše!

Během Týdne vody pro Vás budeme mít další zprávy - zde najdete vždy aktuální informace:

Dárek ke Dni vody: zákon, který ji má ohrozit

Co víte o vodě? Soutěžte!

Vítězem soutěže Voda živá se stalo družstvo z Gymnázia v Rýmařově

Beton nás před povodněmi a suchem neochrání

Jez na Labi může být jedno jen rybám z těsta

logo_clovekavoda