Tým Bořena pomohl o víkendu přežít ohroženým rostlinám v Českém středohoří

28.8.2006 - DĚČÍN | Tiskové zprávy
Tým Bořena sdružení Arnika uspořádal o uplynulém víkendu pravidelnou brigádu zaměřenou na údržbu bílé stráně pod Lipskou horou, na níž se vyskytují ohrožené a chráněné druhy rostlin. Tým Bořena se spolu s dobrovolníky věnoval kosení a vyhrabávání staré trávy a odstraňování náletových dřevin, aby nedocházelo k jejich dalšímu šíření. „Bez každoroční péče o tuto stráň by došlo k vytlačení ohrožených rostlinných druhů, jakými jsou například hvězdnice chlumní nebo plamének přímý a tím by se ztratila její přírodní hodnota,“ vysvětluje účel brigády vedoucí Týmu Bořena Mgr. František Kraus.

Brigáda byla úspěšná především díky dobrovolníkům, kteří s údržbou přijeli pomoci. Jedním z nich byl i Daniel Sajdl z Teplic. „Rád navštěvuji oblast Českého středohoří, a tak jsem využil možnosti přímo se zapojit do péče o ní a pomoci při zachování ohrožených druhů rostlin na tomto území,“ uvedl Daniel Sajdl.

„Jsem rád, že se nám povedlo uvést lokalitu do vhodného stavu pro život vzácných rostlin a umožnit jim případně další rozšiřování“ zhodnotil výsledek brigády Mgr. František Kraus.

Bílá stráň pod Lipskou horou je jednou z lokalit v Českém středohoří, na kterou Tým Bořena v minulosti přestěhoval ohrožené druhy rostlin z prostoru současné Radovesické výsypky na Bílinsku a kterou má v dlouhodobém pronájmu.

Tým Bořena založili již v roce 1979 studenti bílinského gymnázia. Od roku 1985 se zaměřil na stěhování ohrožených druhů rostlin z předpolí Radovesické výsypky. "Samotnému zasypání údolí se tehdy již nedalo zabránit, a tak přestěhování rostlin bylo jedinou možností, jak zachránit alespoň část cenné přírody Českého středohoří," vzpomíná jeden ze zakladatelů Týmu Bořena a současný předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík (1).

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu