„Novela stavebního zákona je nefunkční a protiprávní, protože vylučuje účast veřejnosti. Není dostatečně transparentní. Budu vždy bránit právo občanů účastnit se na rozhodování ve svém okolí. Já sama jsem v občanském spolku a vím, jak je to důležité. Zájem občanů starat se o své okolí je přirozený a velmi žádoucí,“ řekla poslankyně Dana Balcarová (Piráti), předsedkyně výboru pro životní prostředí, která nad seminářem převzala záštitu.
U nás na webu najdete všechny prezentace a zvukový záznam ze semináře
„Nejde jen o stavební zákon nebo zákon o ochraně přírody a krajiny. Před třiceti lety jsme věřili, že úspěšná společnost je taková, kde mají občané silný hlas. Teď máme pocit, že nás všechny ochrání silný vládce, že má rozhodovat, a že zájmy lidí jsou vlastně na obtíž hospodářskému rozvoji a blahobytu,“ uvedla senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL), místopředsedkyně výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. „Slyšíme, že viníky pomalé výstavby dálnic jsou ekologičtí aktivisté a vlastníci pozemků. Je lehké na ně poukázat. Daleko těžší je udělat řádnou analýzu a přiznat si, že chyby jsou někde jinde,“ doplnila senátorka, jež seminář spolupořádala.
Nevládní organizace Arnika na semináři prezentovala analýzu dat o účasti občanských spolků v povolovacích řízeních. „Prokázalo se, že k systematickému zneužívání správních řízení občanskými sdruženími nedochází. Omezování práv lidí je úplně zbytečné a k údajnému zrychlení řízení stejně nevede,“ říká autorka analýzy Vendula Zahumenská, právnička Arniky.
Stáhněte si analýzu Kdo blokuje výstavbu? do svého počítače
Podle právničky Veřejného ochránce práv Jany Gregorové je příčinou protahování povolovacích řízení nedodržování lhůt stavebními úřady a nedostatečné uplatňování opatření proti nečinnosti, složitost a nestabilita právní úpravy, stavební nekázeň, konflikty zájmů, personální situace na stavebních úřadech a nedostatečná součinnost žadatelů.
„Jsem skeptický k tomu, zda stávající politická reprezentace dokáže výrazně zjednodušit stavební právo. Byla chyba, že jsme zrušili okresní úřady – obce stavební agendu nezvládají. Rezignujme na neustálou snahu novelizovat stavební zákon a nechme jej raději tak, jak je. Je to složité monstrum, ale když nebude pořád dokola měněn, úředníci se ho naučí,“ řekl Petr Svoboda z Katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Politici se dlouhodobě snaží urychlit povolovací procesy na úkor zákonnosti a veřejného zájmu. Aktuálně probíhá rekodifikace stavebního práva, kterou připravuje Hospodářská komora. Takový směr hrozí oslabením práv občanů a dotčených vlastníků,“ dodal právník Petr Svoboda.
Podívejte se do fotogalerie, jak seminář probíhal
Na semináři zazněly také zkušenosti obcí s developerskou výstavbou, shrnutí zkušeností se zapojováním veřejnosti do rozhodování od roku 1989 a návrhy nevládních organizací na řešení současného stavu, který nevyhovuje ani investorům, ani občanům.