V Bělorusku probíhá zatýkání ekologických aktivistek. Arnika vyzývá k zastavení perzekucí

8.9.2020 - PRAHA / MINSK | Tiskové zprávy
Irina Sukhy z organizace Ecohome byla zatčena
Foto: ecohome-ngo.by
V uplynulých třech dnech se represivní složky běloruského státu pokoušejí zadržet členky rady ekologické organizace Ecohome. Podle nevládní organizace Arnika, která s Ecohome dlouhodobě spolupracuje, zneužívá běloruský stát a jeho bezpečnostní složky současné politické situace k perzekucím všech nepohodlných osob pod smyšlenými záminkami. “Vyzýváme k zastavení perzekucí ekologických aktivistů i okamžitému propuštění Iriny Sukhy,” zní z Arniky.

„Ecohome je lídrem běloruského protijaderného hnutí, které bylo jedním z nejsilnějších projevů občanské společnosti v uplynulé dekádě. Stát ekologické aktivisty perzekuoval dlouhodobě, jak potvrdilo prošetřování Compliance Committee mezinárodní Aarhuské úmluvy. Obáváme se, že se režim pokouší využít nepřehledné situace v době masivních protestů občanské společnosti proti zfalšování výsledků prezidentských voleb k vyřizování účtů se svými kritiky a jakkoliv nepohodlnými osobami,“ říká předseda sdružení Arnika a vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský. 

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Významná ekologická aktivistka, zakladatelka jedné z nejvlivnějších běloruských nevládních organizací Ecohome Irina Sukhy, byla podle vyjádření přátel a spolupracovníků v neděli 6. září 2020 zadržena v jejím bytě v Minsku. Dva maskovaní muži a třetí, který se představil jako policista, aktivistku zadrželi s odůvodněním, že se měla účastnit nepovoleného veřejného shromáždění a odvezli ji do cely předběžného zadržení. Z bytu při domovní prohlídce zabavili počítač, mobilní telefon a internetový router. V pondělí 7. září pak proběhl za účasti asi dvou desítek zástupců veřejnosti online soudní proces, při němž vyšlo najevo, že v době, kdy se Irina Sukhy měla údajně účastnit nepovoleného shromáždění, cestovala autem na chatu, což potvrdilo několik osob. Další soudní stání má proběhnout v těchto dnech. V pondělí 7. září se navíc příslušníci policie pokoušeli dostat do bytu Ksenie Maljukové, členky výboru nevládní organizace Ecohome, v úterý 8. září pak došlo k podobnému pokusu v bytě další členky výboru organizace Ecohome Maryny Dubiny. Ksenii Maljukové i Maryně Dubině se z bytů podařilo před zadržením odejít.  

Arnika se dnes obrátila dopisem na běloruské úřady i mezinárodní organizace s výzvou o zastavení perzekucí ekologických aktivistů a okamžité propuštění Iriny Sukhy. „Zadržení Iriny Sukhy a pokus o zadržení dalších členek výboru organizace Ecohome zřejmě souvisí s finální fází příprav na spuštění jaderné elektrárny u obce Ostrovets. Právě Ecohome dlouhodobě upozorňuje na bezpečnostní i environmentální rizika tohoto projektu. V době politické nestability Běloruska by mělo mezinárodní společenství varování běloruských aktivistek věnovat pozornost naléhavěji než dříve,“ dodává Skalský.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu