V Kralupech chemičku nechtějí

25.6.2004 - KRALUPY NAD VLTAVOU | Novinky
Ilustrační foto
Jak uvedla MfDnes, nepříjemný zápach z provozu Spolchemie v Kralupech nad Labem komplikuje život místním lidem. Chtějí proto podnik vystěhovat z obydlené oblasti a nejlépe úplně mimo město.

Jak uvedla MfDnes, nepříjemný zápach z provozu Spolchemie v Kralupech nad Labem komplikuje život místním lidem. Chtějí proto podnik vystěhovat z obydlené oblasti a nejlépe úplně mimo město.

"Je to nepříjemný zápach, jako když se něco natírá, asi jako syntetické barvy," uvedl jeden z místních obyvatel Marek Odnoha. "Není to cítit každý den, záleží na počasí a na tom, kam fouká vítr, ale třeba třikrát týdně se to šíří," dodal. Obyvatelé města proto začali podepisovat petici. "Také jsem ji podepsal, když s tím za mnou přišli. Sice to moc necítím, protože mám asi otupělý čich ze své dřívější práce, ale lidi říkají, že je to dost nepříjemné," řekl Jiří Nohynek.

Petici podporuje i radnice, která vyzvala chemičku, aby situaci urychleně řešila. Ředitel kralupské Spolchemie podle vedení města už v květnu slíbil, že do dvou měsíců nainstalují do provozu zařízení, které zabrání šíření zápachu. Nyní to ale vypadá, že to chemička rozhodně nestihne. "Náš ředitel tento příslib skutečně v dobré víře dal, ale pak jsme vybrali dodavatele na zařízení a ten je slíbil dodat do tří až pěti měsíců, takže se projekt o dva až tři měsíce posunuje, na což jsme starostu upozornili," uvedl včera mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř.

Z kralupského provozu, kde se vyrábí pryskyřice, by se neměl šířit zápach od podzimu. "Musíme na instalaci zařízení získat příslušná povolení od kraje i od kralupského úřadu, takže i tyto procedury chvíli trvají," dodal Rytíř.

V Kralupech se dokonce již hovoří i o referendu, které by mělo pomoci vystěhovat chemičku z města. "Samotná radnice nemůže firmu vystěhovat, ale můžeme podpořit akce, které o to usilují. Je pak na krajském úřadu, na který bychom se obrátili, jaké stanoví podmínky pro provoz," uvedl místostarosta a chemik Josef Materna.

Podle něj Spolchemie slíbila nainstalovat do svého provozu katalytickou spalovnu plynů, která zcela zabrání šíření nepříjemného zápachu. Ten podle odborníků je sice nepříjemný, ale není škodlivý.

Tiskovou zprávu Arniky si můžete přečíst zde.

Banner-stika

Sledujte nás: