V Mateřském centru Medvídek se bude hovořit o nebezpečí PVC

1.10.2007 - ÚSTÍ NAD ORLICÍ | Tiskové zprávy
PVC neboli polyvinylchlorid je jednou z nejpoužívanějších plastických hmot. Lze ji objevit téměř všude: v našich domovech, kancelářích, hrají si s ní děti, slouží jako obal na potraviny. V nemocnicích pomáhá na jednu stranu zachraňovat životy, na druhou stranu poškozuje zdraví pacientů. O problémech a rizicích, která jsou s používáním PVC spjata a o tom jak jim lze předejít, bude hovořit vedoucí kampaně „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková z Arniky ve středu 3. října od 10:00 hodin v Mateřském centru Medvídek v Ústí nad Orlicí (Heranova ulice 1348).
„V poslední době se objevuje hodně případů, kdy jsou v hračkách a předmětech pro děti nacházeny jedovaté látky. Často se přitom jedná o věci z PVC. Chceme dát rodičům možnost dozvědět se o tomto plastu více informací, aby mohli své děti chránit před možnými riziky PVC co nejlépe,“ říká vedoucí mateřského centra Kateřina Fišárová.

„Dětský organismus je nejcitlivější na působení toxických látek, které se z PVC uvolňují. Jedná se například o některé ftaláty. Ftaláty mohou například poškodit reprodukční systém nebo narušit funkci štítné žlázy. Některé studie (1) přičítají zhoršení průběhu astmatických a alergických onemocnění právě velkému množství výrobků z PVC, které nás obklopují, respektive látkám, které se z tohoto materiálu uvolňují, “ vysvětluje Jopková, proč je PVC rizikové především pro děti.

Podle Jopkové lze PVC v mnoha případech nahradit. „Na trhu existuje téměř za každý výrobek z PVC alternativa. Výjimku tvoří některé zdravotnické pomůcky. V případě hraček a výrobků pro děti se však lze používání PVC docela dobře vyhnout.“

Mateřské centrum Medvídek funguje čtyři dny v týdnu. Kromě pravidelného programu (pondělí až čtvrtek dopoledne a středa odpoledne) pořádá besedy na různá témata 3x až 4x do měsíce. MC tradičně organizuje jarní a podzimní bazar dětských a těhotenských oděvů, sportovních potřeb a hraček, výtvarné dílny pro děti i rodiče, maškarní rej, dětský den, loučení s prázdninami, lampiónový průvod, výlety do okolí a další akce. Od září 2007 je na programu kurz sebeobrany Gaku-do s názvem: „Ženy, chcete se umět bránit?“. Více informací na www.sweb.cz/medvidekuo.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí