V neratovické Spolaně začali odstraňovat dioxiny

1.8.2005 - NERATOVICE | Novinky
neratovické chemičce Spolana začala dlouho připravovaná sanace nebezpečných dioxinů. Měla by odstranit ze země nebezpečné dioxiny. "Cílem je odstranit jednu z nejzávažnějších starých ekologických zátěží v České republice," řekla Petra Sokoloffová z podniku SITA Bohemia, který sanaci dělá. Podle plánů potrvá sanace až do roku 2008.
V neratovické chemičce Spolana začala dlouho připravovaná sanace nebezpečných dioxinů. Měla by odstranit ze země nebezpečné dioxiny. "Cílem je odstranit jednu z nejzávažnějších starých ekologických zátěží v České republice," řekla Petra Sokoloffová z podniku SITA Bohemia, který sanaci dělá. Podle plánů potrvá sanace až do roku 2008. Vsoučasné době ve Spolaně dělají terénní úpravy kolem obou dioxinových objektů, nad nimiž budou postaveny stany ukotvené na železobetonových konstrukcích. "Obrovská hala vyroste i vedle těchto objektů - v ní budou umístěny všechny technologie potřebné k likvidaci dioxinů," upřesnil mluvčí Spolany Jan Martínek. Sanace ale výrobu ve Spolaně neovlivní. "Vše bylo naplánováno tak, aby dopady na výrobní zařízení a na zaměstnance Spolany a ostatních firem v areálu, byly co nejmenší. Výhodou je, že proces sanace se odehraje ve staré části Spolany, kde nejsou umístěny provozy podniku ani jiné chemické provozy a kde je pohyb zaměstnanců opravdu jen minimální," doplnil Martínek. Komplikace tak kromě možná pocítí kromě obyvatel Neratovic i v přilehlých obcích Libiš a Tišice. Na silnicích je totiž očekáván zvýšený provoz kvůli odvozu zeminy a navážení tří tisíc tun stavebního materiálu a technologií.

Komentář Arniky

Arnika se aktivně zapojila do obou procesů - posuzování vlivů na životní prostředí a proces žádost o vydání integrovaného povolení, které předcházely realizaci záměru. Tiskové zprávy týkající se dioxinové sanace si můžete přečíst zde.

Banner-stika

Sledujte nás: