V Pelhřimově plánují necitlivé kácení stromů i s hnízdy

13.5.2016 - Pelhřimov | Tiskové zprávy
Ilustrační fotografie
Arnika
Ani otrlé dřevorubce obvykle nenapadne to, co nedávno bez mrknutí oka povolila radnice v Pelhřimově: Kácet stromy v době, kdy ve větvích a dutinách hnízdí ptáci a drobní savci. Radnice plán na pokácení téměř šesti desítek stromů v Městských sadech zaštiťuje špatně připraveným projektem revitalizace zeleně v parku. První stromy by měly padnout již v úterý 17. května.

Za posledních patnáct let prý v Městských sadech nebyly káceny žádné stromy i přesto, že některé nejsou v dobrém zdravotním stavu. Nyní je připraven projekt revitalizace zeleně v sadech, který krom kácení zároveň předpokládá sázení nových stromů, keřů i květin. (1)

„Nevěřím tomu, že nebylo možné naplánovat projekt tak, aby kácení proběhlo v době vegetačního klidu. Obnova parku, při které bude vysazeno více, než je nutné pokácet, je principiálně dobrá věc. Projekt revitalizace je ale podle mého názoru připraven špatně, naprosto bezohledně k životnímu prostředí,“ míní Jana Vitnerová z Arniky.

Ze zákona o obcích navíc v obecné rovině vyplývá, že obce mají pečovat o svůj majetek (2). K péči o majetek patří také povědomí o jeho stavu a jeho průběžná údržba. Obec by měla mít plány nebo konkrétně nastavené postupy pro údržbu zeleně. S tím souvisí i plánování finančních prostředků. Řešit neúnosnou situaci radikálně po 15 letech a mezi tím nechat stromy bez péče, ani vzdáleně nepřipomíná dobré řešení.

„I když jsem jen laik, nemyslím si, že je nutné všechny označené stromy pokácet. Osobně nejvíc mi je líto jednoho starého jasanu, je obrovitý a nádherný. Kácet stromy v květnu, kdy jsou ve stromech hnízda s vajíčky a mláďaty, to je podle mého barbarství. Městský úřad tím dává lidem špatný příklad,“ říká paní Iva Rychecká z Pelhřimova.

Kácení v době, kdy jsou ve stromech hnízda s mláďaty, zákon nepovoluje. Výjimku lze tolerovat jenom tehdy, hrozí-li vážné nebezpečí. Děje se tak v případech, kdy by strom ohrozil zdraví, nebo způsobil vážné škody na majetku. V případě dlouho připravovaného projektu lze potřebné kácení naplánovat na období vegetačního klidu. K tomu ostatně vyzývá i Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Arnika totiž už koncem února 2016 vyzvala MŽP, aby byl oficiálně oznámen konec letošního vegetačního klidu. Ministerstvo tak nakonec v březnu učinilo a i letos vyzvalo k ukončení kácení.

 

Poznámky:

(1) Zpráva z pelhřimovské radnice: http://www.mupe.cz/revitalizace-zelene-mestskych-sadu-v-pelhrimove-1-etapa/d-15758
(2) Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), § 38: http://zakony.centrum.cz/zakon-o-obcich/cast-1-hlava-2-dil-2

 

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu