V Praze se bude diskutovat o likvidaci jedů

8.1.2003 - PRAHA | Novinky
Zhruba pětadvacet odborníků z celého světa přijede do Prahy jednat o možnostech likvidace nejtoxičtějších látek světa, takzvaných perzistentních organických látek - POPs (persistent organic pollutants). V Evropě je těmito jedy nejvíce zamořená česká chemička Spolana Neratovice. Organizace Arnika, IPEN a UNIDO připravily seminář, na němž budou představeny nespalovací technologie likvidace POPs. Seminář se uskuteční ve dnech 15. až 17. ledna. Jeho hosté (včetně některých zahraničních) budou k dispozici novinářům v pátek 17. ledna v hotelu Prokopka, kde se od 13:00 hodin uskuteční neformální tisková konference.

Zhruba pětadvacet odborníků z celého světa přijede do Prahy jednat o možnostech likvidace nejtoxičtějších látek světa, takzvaných perzistentních organických látek - POPs (persistent organic pollutants). V Evropě je těmito jedy nejvíce zamořená česká chemička Spolana Neratovice. Organizace Arnika, IPEN a UNIDO připravily seminář, na němž budou představeny nespalovací technologie likvidace POPs. Seminář se uskuteční ve dnech 15. až 17. ledna. Jeho hlavní část proběhne v prostorách Senátu ČR ve čtvrtek 16. ledna od 9:30 hodin. Hosté (včetně některých zahraničních) pak budou k dispozici novinářům v pátek 17. ledna v hotelu Prokopka, kde se od 13:00 hodin uskuteční neformální tisková konference.

Perzistentní organické látky jsou zřejmě vůbec nejtoxičtější sloučeniny jaké kdy člověk stvořil. Patří sem například dioxiny, DDT či polychlorované bifenyly (PCB). Již ve velmi malých dávkách působí poruchy hormonálního a imunitního systému a ohrožují reprodukční schopnosti všech živočichů, včetně člověka. V přírodě se rozkládají velmi pomalu a kumulují se v tělech živočichů. Člověk je jimi ohrožen nejvíce, protože stojí na vrcholu potravního řetězce. Dioxiny byly vyplaveny při povodních ze Spolany Neratovice. Kontaminovaly Labe i hospodářská zvířata v okolí továrny.

Banner-stika

Sledujte nás: