V Thajsku se žije bezpečněji a zdravěji i díky české pomoci

5.6.2018 - BANGKOK | Tiskové zprávy
Kontaminovaná voda je v Thajsku vážným problémem
FOTO: Ondřej Petrlík / Arnika
Těžba zlata, kontaminovaná voda nebo nedostatečná práva dělníků nebudou už v některých oblastech Thajska závažným problémem. Zasadila se o to Arnika, ve spolupráci s thajskou nevládní organizací EARTH a za podpory Evropské unie. Díky jim místní dosáhli významných změn v boji za zdravější životní prostředí, jehož oslavy probíhají po celém světě právě dnes.

Tři thajské komunitní organizace získaly finanční pomoc v celkové výši 9 000 euro (asi 232 000 Kč) na aktivity snižující dopad znečištění na životy Thajců.

"Mezinárodní spolupráce nám umožňuje vyměňovat zkušenosti za účelem dosažení ochrany životního prostředí a zvyšování povědomí o otázkách životního prostředí,“ vysvětluje Jitka Straková z Arniky. „Kdy jindy než dnes bychom si měli připomínat, že životní prostředí nezná hranic. Ekologické problémy totiž naše rozdělení planety na jednotlivé země často úspěšně ignorují," zdůrazňuje Straková myšlenku dnešního Mezinárodního dne životního prostředí

Do práce za toxickými látkami?
Proto Arnika podpořila například organizaci WEPT, která vyjednává odškodnění pro oběti znečištění. Zejména lidé v místních továrnách často nemají žádné informace o možné kontaminaci jejich pracoviště. Vystaveni těžkým kovům a dalším toxickým látkám přitom často trpí vážnými a trvalými zdravotními problémy.

Muž z provincie Ang Thong čelí úplné pracovní neschopnosti poté, co byl v textilní továrně dlouhodobě vystaven působení oxidu siřičitého. Hlavně díky WEPT mu byla nakonec byla přiznána kompenzace 3,4 milionu thajských bahtů (přes 2 250 000 korun českých).

Podobných soudních procesů zprostředkovala organizace celou řadu, některé z nich jsou stále otevřené. Kromě toho WEPT vzdělává dělníky o jejich právech a také o nebezpečích, které práce v továrně provází.

Společně pro čistší vodu
To nedaleko Bangkoku se zaměstnanci nemocnice v Samut Sakhon zaměřili na kontaminaci zdejší vody toxickými látkami. Blízkost hlavního města je důvodem vysoké koncentrace průmyslových závodů, které kvalitu vody zásadním způsobem ovlivňují. Získaná zjištění uvedená ve Zprávě o dopadu na životní prostředí a zdraví lidí související se znečišťováním vody budou klíčovým zdrojem informací pro zvyšování povědomí o nebezpečí a lobování u správních orgánů a odpovědných politiků.

A v provincii Loei na severovýchodě země místní zase hospodařili na půdě napájené odpadními vodami z blízkého dolu na zlato. Obyvatelé šesti blízkých vesnic tak utvořili Skupinu pro zachování dědictví Khao Luang (KLHCG). Díky finanční podpoře zlepšili spolupráci a zavedli pravidelné sledování úrovně znečištění v různých lokalitách.

"Lidé dosáhli například přijetí plánu sanace Oddělením pro kontrolu znečištění v okrese Wang Saphung. Koalice KLHGC také získala ocenění za svou aktivní a vytrvalou práci," připomíná ředitelka EARTH Penchom Saetang nedávno udělenou Cenu Somchaie Neelaphaijita, pojmenovanou podle thajského právníka a obhájce lidských práv, který je nezvěstný od roku 2004.

Evropská unie všechny iniciativy podpořila skrze dlouhodobou podporu odbourávání ekologických škod v Thajsku. Dává tak šanci komunitám přicházet s důkazy o průmyslovém znečištění nebezpečném pro zdraví lidí a zajistit tak řádnou odpovědnost firem a přístup občanů k informacím v otázkách životního prostředí.

Přestože pitná voda je každým rokem vzácnější, v naléhavosti ji tentokrát překonaly plasty. Právě jim je věnovaný letošní Mezinárodní den životního prostředí, jehož oslavy tento rok hostí Indie. Jde o nejdůležitější globální událost pro zvýšení celosvětového povědomí o boji za životní prostředí, kterou Organizace spojených národů pořádá vždy 5. června už od roku 1974. „V uplynulých čtyřiceti čtyřech letech přitom globalizovaná ekonomika přinesla stále více problémů životního prostředí a rizika, kterým musíme čelit,“ uzavírá Straková.

 

EARTH logo barevne3Ecological Alert and Recovery – Thailand (EARTH) je nezávislá nevládní organizace sídlící v Bangkoku, která usiluje o sociální a environmentální spravedlnost v thajské společnosti. EARTH slouží jako hlídací pes, který monitoruje politiku thajské vlády v oblasti industrializace, průmyslového znečištění a neudržitelných vzorců spotřeby. Rovněž podporuje klimatickou spravedlnost nebo řádnou správu a odpovědnost vládních a mezinárodních agentur. Hlavní oblastí zájmu EARTH jsou dopady nebezpečných látek na ekosystémy, místní komunity a zdraví pracujících.

 

EU flag wt text2Evropská unie (EU) je největším dárcem rozvojové pomoci na světě. Její politika usiluje o podporu udržitelného rozvoje a vybudování spravedlivějšího a stabilnějšího světa se zaměřením na lidská práva, demokracii a další aspekty řádné správy věcí veřejných a inkluzivního a udržitelného růstu. Delegace Evropské unie v Thajsku je pověřena podporou politických a hospodářských vztahů mezi Thajskem a EU a zároveň informováním veřejnosti o rozvoji EU a jejích programech místní pomoci.

Tato zpráva vznikla díky projektu „Zvyšování transparentnosti managementu průmyslového znečištění pomocí občanské vědy“ financovaného z fondů Evropské unie a podpořeného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu transformační spolupráce ČR.

 

tha project2

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu