Vedení Chebu je podjaté, územní řízení ke spalovně povedou jinde

7.1.2015 - CHEB | Tiskové zprávy
Selhání stejného filtru spalovny v Lysé nad Labem, který je plánován i pro spalovnu chebskou
Archiv Arniky
Územní řízení pro plánovanou spalovnu v Chebu bylo přerušeno. Stalo se tak na základě námitky podjatosti, kterou před několika týdny podala Arnika (1). Rozhodnutí o přerušení (2), které dnes nevládní organizace obdržela, je odůvodněno právě podjatostí všech úředníků, starosty i místostarosty. Celý spis bude předán úředníkům Karlovarského kraje, kteří rozhodnou o vedení nového územního řízení osobami, u nichž je podjatost vyloučena. Dnes ve 14 hodin bude o spalovně jednat i mimořádné zastupitelstvo.

„Kritizovali jsme zejména fakt, že město Cheb je polovičním vlastníkem firmy, která by spalovnu měla stavět. Úředníci jsou tedy zaměstnanci částečného investora projektu,“ říká odborník Arniky na spalovny Matěj Man. Arnika také v řízení o stavbě spalovny zpochybňuje nestrannost starosty a místostarosty.

Nesouhlas se stavbou spalovny se dostává i do politické roviny. Dnes ve 14 hodiny proběhne na radnici mimořádné zasedání zastupitelstva města Cheb, věnované otázce spalovny. Opoziční zastupitelé chtějí navrhnout zastavení plánů na stavbu spalovny a zpracování alternativního projektu na nakládání s odpady než je jeho většinové spalování.

Místní stavební úřad z řízení vyloučil kromě Arniky všechny ostatní zástupce veřejnosti včetně místních občanských sdružení, kteří se přihlásili se svými připomínkami.

Poznámky:
(1) Více informací v tiskové zprávě „Ministr Mládek doporučuje stavbu experimentální spalovny v Chebu, o rizika se nezajímá“ ze dne 9. prosince 2014: http://arnika.org/ministr-mladek-doporucuje-stavbu-experimentalni-spalovny-v-chebu-o-rizika-se-nezajima

(2) Kompletní znění rozhodnutí je na http://arnika.org/soubory/dokumenty/odpady/spalovny/Cheb/2015_01_Cheb_usneseni_o_preruseni.pdf

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Logo NROS

 

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí